Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ekonomistler Türkiye ekonomisinde büyüme ivmesinin yılın ikinci çeyreğinde de devam etmesini bekliyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin 18 kurumun katılımıyla hazırladığı ankette ikinci çeyreğe ilişkin medyan beklenti yüzde 7,6 olarak belirlendi.

Ankette ikinci çeyrek büyümesine ilişkin en düşük tahmini veren kurum yüzde 5, en yüksek tahmini veren kurum ise yüzde 8,7'lik beklenti açıkladı.

Ankette yılın tamamına ilişkin büyüme beklentileri de derlendi. Buna göre ekonomistlerin 2022 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 4,5 oldu. 2022 yılına ilişkin ankette en düşük tahmin yüzde 3,2; en yüksek tahmin ise yüzde 5,6 oldu.

Bloomberg HT'nin Mayıs ayında yaptığı ankette 2022 yılının tamamı için medyan büyüme beklentisi ise yüzde 3,5 olarak kaydedilmişti.

Ekonomi yönetimi büyümenin ilk çeyreği aşmasını bekliyor

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 büyüme kaydetmişti.

Yılın ikinci çeyreğinde büyümeyi önceliklendiren gevşek para politikasının uygulandığı ortamda büyüme açısından öncü göstergelerde pozitif bir tablo izlenmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ikinci çeyrekte ilk çeyrekteki seviyenin üzerinde büyüme beklediklerini söylemişti.

TCMB Ağustos ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, reel kesim güven endeksi Ağustos ayında aylık 1,6 puan düşüşle 102,1’e geriledi. Endeks böylece Temmuz 2020’den beri en düşük seviyede gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi 1,1 puanlık aylık düşüşle 101,4’e geriledi ve Temmuz 2020’den beri en düşük seviyede gerçekleşti.

Kapasite kullanım oranı Ağustos ayında yüzde 76,7 olarak gerçekleşti. Önceki veri yüzde 78,2 olarak izlenmişti.