Advertisement


Ankete katılan 49 ekonomistin çoğunluğu, ABD merkez bankasının Kasım ayında varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı ve bu süreci 2022 yılının ortasında tamamlayacağı tahmininde bulundu. Fed’in halihazırda aylık toplam 120 milyar dolar olan varlık alımlarını, Hazine tahvillerinde 10 milyar dolar ve mortgage bazlı menkul kıymetlerde 5 milyar dolar azaltma kararı alması bekleniyor.

Ankete katılanlar, faiz artırımlarının 2022 yılında ya da 2023 yılı başlarında başlayacağı konusunda neredeyse yarı yarıya bölünmüş durumda. Katılanların çok az farkla çoğunluğu, faizlerin 2023 yılının başlarında artırılmaya başlanmasını beklerken, bu artırımlar sonucu gösterge faizin 2024 yılının sonunda yüzde 1,75 seviyesine ulaşmasını öngörüyor. Bu, Eylül ayında düzenlenen anketteki seviyenin çeyrek puan üzerinde.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki gün sürecek toplantısı Salı günü başlayacak ve politika açıklaması Çarşamba günü TSİ 21:00’de yapılacak. Bu toplantıda çeyrek dönem ekonomiye ve faize ilişkin tahmin güncellemeleri olmayacak. Fed Başkanı Jerome Powell açıklamadan yarım saat sonra basın toplantısı düzenleyecek.

Varlık alımlarının azaltılması

ING Financial Markets LLC baş uluslararası ekonomisti James Knightley, bir ankete verdiği yanıtta, “3 Kasım’da varlık alımlarının azaltılma duyurusu önceden belli bir sonuç. Enflasyonun devam etmesi halinde, varlık alımlarının azaltılması, gelecek yılın ikinci yarısında en az iki faiz artırımına ilişkin ihtimalin yükselmesi ile birlikte, daha ansızın sonlandırılabilir” dedi.

Ekonomistlerin neredeyse tümü FOMC’nin, Powell’ın 22 Ekim’de “Varlık alımlarını azaltılma zamanının geldiğini düşünüyorum” şeklindeki yorumuna paralel olarak, bu toplantıda bu kararı duyurmasını bekliyor. Katılımcıların neredeyse üçte ikisi tahvil alımlarının yavaşlatılmasına bu ay başlanmasını beklerken, kalanların büyük kısmı bu adımın Aralık ayında atılmasını öngörüyor. Toplantı tutanaklarına göre, FOMC her iki seçeneği Eylül ayındaki toplantıda tartıştı.

FOMC’nin önümüzdeki toplantıda en tartışmalı kararı, varlık alımlarının azaltılmasının ne kadar sürmesi gerektiğine ilişkin olabilir.

Ekonomistlerin büyük kısmı varlık alımlarının her ay 15 milyar dolar azaltılmasını beklerken (bu süreçte varlık alımları Haziran ayının sonunda sona erecek), anketteki farklı bir soru, Fed’in varlık alımlarını azaltmayı ne zaman hızlandıracağını düşünenlerin oranını ortaya çıkardı. Buna göre, ankete katılanların yüzde 35’i varlık alımlarının yedi ayda ya da daha hızlı sonlandırılmasını beklerken, yüzde 51’lik bir kısım alımların sona ermesinin sekiz ay alacağını düşünüyor.

Varlık alımlarının azaltılmasının daha erken sona ermesi, politika yapıcılara faiz artırımlarını daha önce başlatmak için esneklik sağlayacak, zira Powell ve diğer politika yapıcılar varlık alımlarının azaltılmasını olası faiz artırımı kararı öncesi tamamlamak istediklerini söylediler.