Advertisement

Türk lirasının seyri yabancı ekonomistlerin de radarında.

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian Bloomberg'de çıkan yorum yazısında Türk lirasının içinde bulunduğu durumu ve para politikası çerçevesini değerlendirdi.

El-Erian Türkiye ekonomisinin hala ‘ekonomide en kötü senaryodan’ kaçınabileceğini ve kaydadeğer ekonomik potansiyelini sürdürebileceğini belirtti.

El-Erian konuya dair “Özellikle cuma günü Türk finansal sistemi için zorlu bir gün oldu. TL’de yüzde 10 bant aralığındaki volatiliteyle beraber günlük değer kaybı yüzde 4’ün üzerinde gerçekleşti. İki kez devre kesici uygulanan Borsa ise yüzde 8’in üzerinde düştü. Enflasyon halihazırda yüzde 20’nin üzerinde seyrederken, hanehalkının alım gücü düşerken ve sanayide üretimle yatırımlarda alarm zilleri çalarken finansal istikrarsızlığın ekonominin diğer alanlarına da yansıyacağına dair endişeler gündeme geldi.” değerlendirmesini yaptı.

"Yetkililer Türk lirası için ne kadar uzun beklerse tehditler de o kadar artacak"

Özellikle gelişen ülke Merkez Bankalarının faiz artırdığı ve Fed’in varlık alımlarının azaltımına başladığı bir dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık son indirimiyle Eylül ayından beri toplam 500 baz puanlık faiz indirimi yaptığını hatırlatan El-Erian, Türk lirasının bu alışılmışın dışındaki politikayla bu sene yarı yarıya değer kaybettiğini, enflasyona karşı hedge aracı olarak görülen hisse senedi piyasalarının ise görece iyi performans gösterdiğini ifade etti.

Türkiye’nin kapsamlı politika düzenlemelerinin yanı sıra tamamlayıcı dış ‘çapa’ya ihtiyacı olduğunu kaydeden El-Erian “Yetkililer Türk lirasında istikrarı sağlamak için ne kadar uzun süre beklerse ekonomi için tehditler de artacak, gelişmekte olan ülkelerde de istikrarsızlık riskini beraberinde getirecektir.” yorumunu yaptı.