Advertisement

2022’nin ikinci çeyreğinde araç teslimatlarına başlamayı planlayan elektrikli araç girişimi Canoo Holdings, bu yıl içerisinde 2.4 milyar dolar değerlemeyle halka arz edilecek. Genç şirket halihazırda Hyundai Motor ile birlikte çalışıyor.

Şirket, “SPAC” diye adlandırılan özel amaçlı satın alma şirketleriyle ortaklık kurduktan ve Hennessy Capital Acquisition Corp. ile dördüncü çeyrekte anlaşmalarını sonuçlandırdıktan sonra Canoo Inc. olarak anılacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Canoo Nasdaq Borsasında “CNOO” koduyla işlem görecek.

SPAC’lar şirket için bir kabuk görevi görerek, halka arz aracılığıyla, işletmenin operasyonlarını iki yıl içerisinde satın almak için finansman topluyor.

Canoo kurucu ortağı ve CEO’su Ulrich Kranz, “SPAC bizim için çok büyük bir avantaj, zira gelişmemiz için gerekli olan fonlamayı bu sayede elde edebiliyoruz” dedi. Kranz daha önce BMW’de 30 yıl çalışmış ve sektörde tecrübeli bir isim.

Bank of America Merrill Lynch şirketin finansal danışmanlığını yürütürken, Cooley LLP ise şirketin hukuki danışmanı konumunda.

Şirket daha önce, BlackRock tarafından yönetilen yatırım fonlarını da içerisinde barındıran, 300 milyon dolar özel yatırımla (PIPE) desteklenmişti.