Advertisement

Emtia grubu, yatırımcıların koronavirüsü krizinden etkilenmeleri ile gelen geniş tabanlı satış dalgası sonrası sert düştü. Enerji, metaller ve tarım ham maddeleri aşağı yönde hareket etti. Geleneksek güvenli liman altın bile satışlardan nasibini aldı.

Risk varlıklarından kaçış, petrol, bakır, demir ve palmiye yağında sert satışlar getirdi eve haftasonuna yaklaşırken dip seviyelerden alımlar gelmedi. altındaki düşüşün, koronavirüse hakkındaki olumsuz haberlerden dolayı hisse senedi piyasalarında gerçekleşen sert düşüşlerin ardından, teminat tamamlama çağrıları için fon ihtiyacından dolayı yapılan satışlardan kaynaklamndığı belirtiliyor.

Geniş tabanlı satışların hisse senetlerindeki düşüşlerle çakışması, virüsün yayılması ve küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi ile birlikte, emtiaya yönelik talebin çökeceği korkularının artmakta olduğunu işaret ediyor. Satış dalgası, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, virüsün ABD'de "çok yavaş" yayıldığını kaydetmesine rağmen güçlendi.

Büyük piyasalarda, Brent petrolü, OPEC ve ortaklarının fiyatları desteklemek için üretim kısıntısı kararı alabilecekleri gelecek hafta Viyana'da düzenlenecek toplantı öncesi 2016'dan bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmeye yöneldi. Nisan vadeli Brent petrolü, ICE Futures Europe piyasasında yüzde 3.1 düşerek varil başına 50.59 dolara kadar düştü ve bu haftaki kaybını yüzde 13'e çıkardı.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Petrol fiyatlarının bu denli hızlı düşmesi dikkate alındığında, gelecek hafta açıklanabilecek üretim kısıntısı kararı biraz geç kalmış olabilir," dedi ve "Eğer OPEC ve ortakları günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısına giderse, bu fiyatların biraz yükselmesine neden olabilir, ancak bunun altında bir miktar hayal kırıklığı yaratacak" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın, küresel hisse senetlerinin Perşembe itibariyle dört günde yalaşık yüzde 9 düşmesi ve vadeli kontratların Wall Street'in haftanın son işlem gününde kayıplarını sürdürefceğini işaret etmesi ile birlikte yüzde 1.4 gerileyerek ons başına 1,621.29 dolara kadar indi.

Standard Chartered Bank, altındaki düşüşün yatırımcıların hisse senetlerindeki sert düşüşten dolayı ortaya çıkan teminat tamamlama çağrılarını karşılayabilmek için yapılan satışlardan kaynaklandığını, ancak Fed2in gevşemeye gideceği beklentilerine bağlı olarak, altının uzun vadeli görünümünün olumlu olduğunu kaydetti.

Bankanın değerli metaller analisti Suki Cooper, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Satışların biraz daha devam ettiğini görebiliriz, böylelikle daha iyi giriş seviyeleri oluşabilir," dedi ve "Ancak bunun ötesinde, altın için yukarı sirklerin halen sürdüğünü düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.