Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Gelişen piyasalarda değer arayan bir Döviz yatırımcısı için, en yüksek performansı gösterenlerden uzak durmak ve göz ardı edilenlere yönelmek iyi olabilir.

Bloomberg'ün analizine göre aylık efektif döviz kuru bazında en ucuz olan paralar gelecek yıllarda benzerlerine kıyasla dolar karşısında daha sık pozitif getiri sağlayacak.

Mevcut durumda söz konusu “ucuz para” kategoriye Çin Yuanı, Şili Pesosu ve Türk Lirası girerken, geçen 12 ayda EM paraları arasında en iyi performansı gösteren Tayland Bahtı, Endonezya Rupisi ve Hint Rupisi pahalı görünüyor.

18 EM parasıyla gerçekleştirilen beş yılı kapsayan çalışmada ele alınan paralar, beş yıllık reel efektif döviz kuru ortalamasının bir veya daha fazla standart sapma altında işlem gördüyse ucuz olarak kabul edildi. Ucuz paralar takip eden 12 aylık dönemin yüzde 71'inde dolar karşısında pozitif getiri elde etti.

EM varlıkları ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının küresel büyümeyi olumsuz etkilemesi ve önemli merkez bankalarını parasal genişlemeye teşvik etmesiyle inişli çıkışlı bir yıl geçirdi.

MSCI EM Döviz Endeksi yıl başından beri yüzde 1.5 düşüş ve yüzde 2.5 yükseliş arasında dalgalanmasının ardından yüzde 1.4 artıda bulunuyor.

Bloomberg News