Advertisement

(Güncellendi 16:34)

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Mehmet Bostan, kurum olarak Türkiye'nin geleceği için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının liderliğinde ve enerji ihtiyaçları çerçevesinde çeşitli alanlarda yatırım yapmak için hazırlandıklarını belirterek, "Dünyanın önde gelen en büyük varlıkfonlarından biriyle beraber yeni nesil petrokimya tesisi kurma projemiz var, bu konuda imza aşamasına geldik." dedi.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Sponsoru olduğu 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında düzenlenen "Gelecek için Yatırım" başlıklı oturumda konuşan Bostan, kongre başlığı altında kendilerini ilgilendiren iki konu bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin Türkiye'nin bölgede bir enerji merkezi (hub) niteliği taşıması, diğerinin ise ülkenin uzun dönemli enerji planları olduğunu söyledi.

Bostan, Türkiye'nin yerelleşme ve bu anlamda arz güvenliğini sağlama stratejisi olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin hub olmakla beraber buradan ilave bir katma değer çıkarılabilir mi diye baktığımızda, fon olarak katkı sağlayabileceğimizi görüyoruz. Burada önemli olan Türkiye'nin sadece bir koridor olması değil. Bunun üzerine inşa edilebilecek yeni nesil endüstrilerin de katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

"Petrokimya tesisi kurma projemiz var"

Bu çerçevede teknoloji ve diğer alanları ilgilendiren yatırımlar yapmanın amaçlarından biri olduğunu kaydeden Bostan, "Bu konuda somut bir adım atmak üzereyiz. Dünyanın önde gelen büyük varlıkfonlarından biriyle yeni nesil petrokimya tesisi kurma projemiz var. Bununla ilgili imza aşamasına geldik. Bunun sağlayacağı avantajlar, Türkiye'nin dış ticaret açığının azaltılması. Katma değerli üretimin sağlanarak ihracata katkı ve istihdam gibi diğer konularda da avantajlar sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Bostan, dünyada enerji alanındaki trendin artık yeni nesil üretim araçlarının ve yeni nesil enerji kaynaklarının kullanımının artması gerektiği yönünde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Her ne kadar dünyanın kanıtlanmış rezervlerinin dörtte üçünü barındıran bir bölgede, Türkiye'de de bu anlamda yatırım ihtiyacı var. Yeni nesil alanlara girme konusunda çalışmalarımız olacak. Dünya üzerinde bizim benzerimiz 80 fon var. Bunların büyük bölümünün aslında enerjiye yatırım yaptıklarını görüyoruz. Buradaki yatırım oranı yaklaşık yüzde 15 civarındaki bu gayrimenkulden sonra varlık fonlarının en fazla yatırım yaptığı alanlardan biri. Türkiye Varlık Fonu olarak bizler Türkiye'nin geleceği için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının liderliğinde ve enerji ihtiyaçları çerçevesinde çeşitli alanlarda yatırım hazırlığı yapmaktayız. Bununla ilgili somut iki projeyi yakında sizlerle paylaşacağız."

"Petroldeki istikrarsızlık etkiliyor"

Credit Suisse Petrol ve Gaz Bölümü Başkanı Osmar Abib ise petrol fiyatlarında bir düşüş ve istikrarsızlık bulunduğunu belirterek, bunun da yatırım kararlarını ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Piyasanın tutarlı, sürekli ve olumlu bir gösterge arayışı içinde olduğunu ifade eden Abib, "Bir iyileşme yoluna girdik, sektör de bunu uzun zamandır beklemekteydi. Bir dizi karanlık dönemden daha önce de geçmiştik ama şu anda yaşadığımız daha öncekilerden çok daha kötü bir durum. Şu anda geleneksel olmayan kaya gazı dünyasına çok fazla odaklanılıyor. Dünyanın en büyük üretim havuzu değil tabii ki ama hızla devam ediyor ve petrol fiyatlarını etkiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Abib, alternatif teknolojilerin getirdiği rekabetin de tartışma konusu olduğunu ifade ederek, ciddi bir belirsizlikle karşı karşıya kalındığına işaret etti.

Piyasanın daha da zorlayıcı hale geleceğini vurgulayan Abib, "Şu anda aslında finansal alternatifler var ama buna ulaşabilmek için sabırlı davranmak gerekiyor." ifadesini kullandı.