Advertisement

Petrol fiyatları, arz darlığına ilişkin endişelerden dolayı, enerji devlerinden ve Wall Street bankalarının fiyatların varil başına 100 doları aşabileceği tahmininde bulunmaları sonrası son dört ayın en uzun haftalık kazanç serisine yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta bu hafta yüzde 2.1 yükseldi ve üst üste üçüncü haftayı da kazançla geçmeye hazırlanıyor. Petrol ve doğalgaz devi Total SA'nın CEO'su Patrick Pouyanne, İran'daki arz kaybı ve Venezuela'da üretimin azalmasının fiyatların tekrar 2014 yılında görülen seviyelere çıkmasına neden olabileceğini kaydetti. Öte yandan, ABD hükümeti, fiyatları düşürmek için stratejik petrol rezervlerini kullanacağı spekülasyonunu reddetti.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC), ABD Başkanı Donald Trump'ın petrol fiyatlarının düşürülmesi çağrısına rağmen üretimi acil bir şekilde artırma yönünde fazla bir işaret vermemesinin ardından dört yılın en yüksek seviyesine çıktı. Arzın sıkışacağına ilişkin endişeler, en son Hindistan'ın katılmasıyla yaklaşan ABD yaptırımlarından dolayı İran'dan petrol ithalatını azaltan ülke sayısının artması ile birlikte güçleniyor. ABD'nin İran'a yaptırımları tam olarak Kasım ayının başında başlayacak.

Seul'de Hyundai Futures Corp. emtia analisti Will Yun, "Herkes şu anda arz tarafında sıkışıklıktan endişe duyuyor ve bu durum fiyatların yükselmesine neden oluyor," dedi ve "Ancak halen ABD'den yeni tepkiler beklenmesinden dolayı volatilite geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 14 sent yükselerek Singapur saati ile 14:35'te varil başına 72.26 dolara çıktı. Kontrat bu hafta 1.48 dolar yükseldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 49 altındaydı.

Kasım vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, fazla değişmeyerek ons başına 81.78 dolarda kaldı. Kontrat bu hafta yüzde 3.8 yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 9.52 dolar primli işlem gördü.