Advertisement

Yatırımcıları enflasyondan korumak amacıyla çıkarılan ABD 30 yıllık Hazine tahvillerine olan talep enflasyonun yıkıcı etkilerinin gelecek yıllarda devam edebileceğine dair endişelerle artarken, tahvil faizleri rekor düşük seviyeye geriledi.

30 yıl vadeli enflasyon korumalı ABD Hazine tahvili faizi, 7 baz puan civarında düşüşle eksi yüzde 0,51’e kadar geriledikten sonra Ağustos 2020’de görülen en düşük seviyeyi de geride bıraktı.

Societe Generale Stratejisti Subadra Rajappa, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Enflasyon beklentileri ABD’de Ekim ayı enflasyonu açıklanmadan önce yükseliyor ve bundan dolayı reel getiriler düşüyor” dedi.

10 yıllık enflasyon beklentilerini ölçen 10 yıllık başabaş faiz oranı pazartesi günü 7 baz puan yükselişle yüzde 2,63 seviyesine tırmandı.

Fed politika yapıcılarının faiz patikası

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise pazartesi günü yaptıkları açıklamada 2022’de faiz artışının ‘masada’ olduğunu söyledi.

Clarida faiz artışı için istihdam piyasası ve enflasyona işaret ederek “Buradaki şartların 2022 yılının sonunda karşılanabileceğini düşünüyorum” derken, Bullard gelecek yıl 3 veya 4 faiz artışı olur mu sorusuna ise “Benim baz senaryom bu değil. 2022’de iki faiz artışı bekliyorum” yanıtını verdi.