Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

BLOOMBERG HT- ARAŞTIRMA

Erdemir'in ikinci çeyrek kârı beklentilere paralel şekilde ikiye katlandı. Üretimi artan, satışları ise bazı segmentlerde gerileyen şirkette 6 aylık kâr 12,2 milyar liraya yükseldi. TL bazında kâr katlanırken, dolar bazlı kârdaki yükseliş oranı ise yüzde 12 oldu.

Şirketin bilançoda marjları, yükselen enerji maliyetleri sebebiyle olumsuz etkilendi. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 464 milyon lira olan enerji maliyeti, bu sene 2,3 milyar TL'ye çıktı.

Erdemir, 2022 yılının ikinci çeyreğinde 6 milyar 639 milyon liralık net dönem kârı elde etti. Böylece şirketin kârı analistlerin beklentilerine paralel gelmiş oldu. Şirketin geçen yılın aynı dönemindeki kârı 3,2 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Artan girdi maliyetleri şirketin marjlarını baskıladı

Erdemir bilançosunda dikkat çeken unsurların başında, diğer sanayi şirketlerinde olduğu gibi yükselen satış maliyetleri geldi. Başta enerji olmak üzere artan girdi maliyetleri, şirketin marjlarını baskıladı. Böylece şirketin net kâr marjı çeyreksel bazda 0,1 puan gerilerek yüzde 19,2 olurken, 6 aylıklarda yüzde 23,4’ten yüzde 19,2’ye indi.

Erdemir'in üretim yaptığı sanayi kollarında yaşanan nisbi duraksama, kendini satış hacimlerinde gösterdi. İkinci çeyrekte toplam üretim miktarı bir önceki çeyreğe göre yüzde 5 artmasına rağmen, satış tarafında hem 6 aylıklarda hem de çeyreksel bazda gerileme görüldü. Bu durum, şirketin kapasite kullanım oranlarında da görüldü. Şirketin ham çelik tarafında kapasite kullanım oranı 2021 yılında yüzde 94 iken, bu yılın ilk yarısında yüzde 86’ya geriledi.

Tüm bu etkenler nedeniyle Erdemir bilançosunun önemli kalemlerinden olan ton başına FAVÖK rakamında geri çekilme görüldü. Ayrıca FAVÖK marjı ve net kâr marjında da gerilemeler söz konusu oldu. İhracat tarafında ton bazında azalma yaşanırken, ihracatın toplam satışlar içindeki payı da yüzde 12,1’e geriledi.

Şirketin hasılatı yılın 2. çeyreğinde %40 arttı

Bilançonun teknik detaylarına bakıldığında ise şirketin hasılatı yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak, 34 milyar 608 milyon TL’ye yükseldi. İkinci çeyrekte hasılatın içerisinde 28,5 milyar TL ile yurt içi demir çelik satışları en büyük kalem oldu. Ayrıca şirket bu dönemde 4,4 milyar TL’lik yurt dışı demir çelik satışı gerçekleştirdi. Miktarsal bazda ihracat bu çeyrekte 237 ton olurken, yılın ilk 6 ayında 563 tona çıktı. Fakat ton bazında ihracat hem çeyreksel hem de bir önceki yılın aynı dönemine göre geriledi.

Bilançoda dolar bazında satışlara bakıldığında; yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,5’lik artışla 4,3 milyar dolar net satış geliri elde edildi. Miktarsal bazda sıcak mamul satışı 1 milyon 297 bin ton olurken, çeyreksel bazda artışta geçen yılın aynı dönemine göre azalma söz konusu oldu.

Erdemir, 2022 yılının ilk 6 ayında 1 milyar 385 milyon dolar FAVÖK elde ederken, FAVÖK marjı yüzde 38,3’ten yüzde 32,2’ye geriledi. İkinci çeyrekte 692 milyon dolar FAVÖK yaratan şirketin FAVÖK marjı yüzde 31,4’e düştü. Şirketin ton başına FAVÖK rakamı 329 dolar olurken, bu rakam bir önceki çeyrek 335 dolar ve geçen yılın aynı döneminde ise 336 dolar seviyesindeydi.

Temettü etkisi

Erdemir 2021 yılının Aralık ayında net 518 milyon dolar nakit bulundururken, Haziran sonu itibarıyla bu rakam 733 milyon dolar açığa dönüştü. Burada ödenen yüksek temettü etkili oldu.

Ürün bazında üretim yapısı incelendiğinde, yılın ilk 6 ayında sıvı çelik üretimi yüzde 8,5 gerilerken, yassı mamul üretimi yüzde 1,2 ve uzun mamül üretimi yüzde 18,6 arttı. Satış tarafında ise yassı mamul satışları yüzde 4,3 gerileyerek 3 milyon 486 bin tona çekildi. Uzun mamul satışı ise yüzde 20,8 artışla 459 bin ton oldu.