Advertisement

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ile ortak açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Türkiye, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Ukrayna'nın doğusundak Dombast'taki çatışmaların en kısa sürede sona ermesi temennimizdir. Bu sorununun uluslararası hukuk ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü içinde barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz. Misk sürecini destekliyoruz. Ayrıca başkanlığı Türk büyükelçlerce yürütülen AGİT Ukrayna özel misyonuna desteğimiz tamdır. Maalesef dün Dombas'ta ateşkesn ihlal edildiğini, 4 Ukrayna askerinin hayatını kaybettğini öğrendk. Ben br kez daha buradan sayın devlet başkanının şahsında dost Ukrayna halkına taziyelerimizi ifade ediyorum.

"10 MİLYAR DOLAR HEDEFİ BANA GÖRE YAKALANIR"

İkili ilişkilerimiz ele aldık. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirme yönünde atacağımız adımları gözden geçirdik. Ülkelerimiz arasında uzun yıllardır devam eden serbest ticaret anlaşması müzakerelerini artık neticelendirmenin vakti gelmiştir.2018 tcaret hacmi 4 milyar dolar civarındaydı. Kendimize yeni br hedef belirledik 10 milyar dolar. Türkiye ve Ukrayna 10 milyar dolar hedefini yakalayabilir mi? Bana göre yakalar ve sayın başkan da aynı kanaat paylaşıyor. Karşılıklı atacağımız birçok adım var. Geçen yıl 1 milyon 300 bn turist ülkemize geldi. Bu halklarımız arasındaki ilişkilerin de ne denli geliştiğinin en güzel ifadesidir. Yatırımlar konusunda altyapı, üstyapı, üstyapı sayın Zelensky'le yatırımları hızlandırma konusunda mutabık kaldık. Görüşmelerimizde mevcut bazı sıkıntıların çözülmesi suretiyle karşılıklı yatırımların arttırılması ve ekonomik işbirliğimizin yeni seviyelere taşınması hususunda görüş teadisinde bulunduk.

Türkye basını: ABD heyetiyle alakalı bir soru sormak istiyorum. Sayın Savunma Bakanımız Hulus Akar, toplantıların olumlu ve oldukça yapıcı geçtiğini söyledi. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyiz?

ERDOĞAN: Üç günlük br görüşme peryodu oldu. Bu görüşmeler gerçekten olumlu br istkamette devam etti. Bu görüşmeler yine devam edecek ancak şimdi bir adım atılıyor. Tarih vermeyeceğm şimdi Amerkalılarla birlikte bir harekat merkezinin kurulmasının kararı verildi. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır. Dolayısıyla adım atıldı mı, atılmadı mı bu soru cevabını buluyor. Demek ki adım birlikte atılıyor. Burada asilolan Fırat'ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerkalılarla birlikte gerçekleştiriliyor.

Kapat