Advertisement

Euro Bölgesi'nde imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Nisan’da bir önceki aya göre hafif yükselerek 47.9 olmasına rağmen art arda üçüncü ayında da büyüme eşiği olan 50’nin altında kalmaya devam ediyor. Endeks Mart ayında 47.5, bir önceki yıl ise 56.2 olarak gerçekleşmişti. İmalat endeksi çeyreklik bazda yüzde 1 daralma gösterdi.

Bölgedeki 19 ülke, İspanya’daki güçlü yatırımlar ve Franda’daki canlı tüketim harcamaları nedeniyle ekonomist tahminlerinin üzerine çıkarak birinci çeyrekte yüzde 0.4 büyüdü.

Yeni siparişler Mart ayındaki 44.5’lik seviyeden 45.8’e yükseldi. Yeni siparişlerdeki sert gerilemeye rağmen teşvik edici bazı sinyaller de gözlendi. İmalatcılar fabrika üretiminin önümüzdeki 12 ay içinde tekrar sıçrayacağı konusundaki iyimserliklerini korudu. Aktivite endeksi genel olarak hayal kırıklığı yaratsa da bölgenin dört büyük ekonomisinde yükseldi.  

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson "Buna bir dönüm noktası demek için henüz çok erken, imalattaki sıkıntılı dönem gelecek aylarda da sürebilir” dedi.