Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB, Euro Bölgesi'ndeki 151 bankanın katıldığı Banka Kredi Anketi'nin sonuçlarına ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporda, geçen yılın son çeyreğinde Euro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin azaldığı ve artan borçlanma maliyetleri nedeniyle yılın ilk çeyreğinde daha da azalacağı belirtildi.

AMB, söz konusu talep azalışına neden olarak “Euro Bölgesi'nde artan faiz oranlarını” gösterdi.

AMB'nin anketine katılan bankaların yüzde 26’sı, geçen yılın son çeyreğinde şirketlere verilen kredileri koşullarını daha katı hale getirdiklerini belirtti. Bu da kredilerde 2011 borç krizinden bu yana en fazla kısıtlamaya sebep oldu.

AMB raporunda, "Ekonomik görünüme ve sektöre veya şirkete özgü duruma ilişkin risk algılarının artması, bankaların risk tolerans düzeylerinin azalması ve artan fon maliyetleri, Euro bölgesinde şirketlere verilen krediler için kredi standartlarını sıkılaştırmaya devam etti." denildi.

Ankete katılan bankaların yüzde 74'ü son çeyrekte ipotek talebinde düşüş bildirirken, en büyük düşüşler Almanya ve Fransa'da görüldü.

AMB’nin raporunda "Bu, son faiz oranlarındaki artışların konut kredisi talebi üzerindeki güçlü olumsuz etkisine ve düşen Tüketici Güvenine işaret ediyor" ifadesine yer verildi.

Enflasyonla mücadele

AMB, yüksek enerji ve gıda maliyetlerinin ve aynı zamanda Kovid-19 salgınından sonra ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasının bir sonucu olarak rekor düzeydeki enflasyonla mücadele ediyor.

Yüksek enflasyonla mücadelede, AMB faiz oranlarını Temmuz 2022’den bu yana dört kez art arda artırdı.

Öte yandan, perşembe günü gerçekleştirilecek AMB'nin para politikası kurulu toplantısı yatırımcıların odağında bulunuyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde, yeni yılda daha fazla faiz artırımına işaret etmişti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Euro Bölgesi'nde kasımda yüzde 10,1 olan yıllık enflasyon, aralıkta yüzde 9,2 seviyesine geriledi. Bölgede enflasyon, geçen yılın sonlarında çift hanelere ulaşmıştı.

Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri yarın açıklanacak. AMB sağlıklı bir ekonomi için tüm Euro Bölgesi için yüzde 2 enflasyon hedefliyor.

Euro Bölgesi'nde bankaların kredi koşulları hakkında bilgi edinilmesini sağlayan AMB'nin Banka Kredi Anketi, yılda 4 defa yapılıyor. Son anket ise 12 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi.