Advertisement
HABERLER ABONE OL

Eurostat verilerine göre ekonomi son çeyrekte yüzde 0.3 ile tahminlerin altında büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 0.4 büyümeydi. Euro Bölgesi 2021’in tamamında ise yüzde 5.2 büyüdü.

Almanya ekonomisi bu çeyrekte yüzde 0.7 daraldı. Fransa ve İspanya’da yatırımların artışıyla güçlü büyüme görülürken İtalya ekonomisi de yüzde 0.6 büyüdü.

AB’de yüksek aşılama oranları ve şirketlerin kısıtlamalarla daha iyi mücadele etmesi nedeniyle bölge ekonomisi pandeminin olumsuz etkileriyle daha iyi mücadele ediyor. Buna rağmen bölgede toparlanma ABD ve İngiltere’nin gerisinde kalıyor.

Almanya’da arz zinciri sıkıntıları imalat sektörünü aylarca olumsuz etkilerken koronavirüs vakaları da ekonominin diğer alanlarına zarar veriyor.

Bloomberg Economics’ten Jamie Rush ve Maeva Cousin Omikron varyantının son çeyrekte ekonomik aktiviteye çok etkisi olmadığını belirterek “ancak ilk çeyrekte etkisi daha fazla olabilir. Bu çeyrekte Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme yüzde 0.8 olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Bu hafta AMB yetkililerinin toplantısında Mart ayında acil varlık alım programını bitirme planını teyit etmesi bekleniyor.

Bloomberg anketine göre Euro Bölgesi ekonomisi için en büyük endişe enflasyonun seyri. Geçen hafta IMF enflasyonun uzun süre yüksek seyredeceğini belirtmiş ve gelecek yıl için bölgenin büyüme tahminini düşürmüştü.