Advertisement

Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin Bloomberg HT'deki Fokus programında Güzem Yılmaz'a konuk oldu. Eximbank'ın ihracata katkısının önemine dikkat çeken Gültekin geçen sene itibariyle yaklaşık 44 milyar dolarlık destekleri olduğunu belirterek bu yıl da desteklerini 48.5 milyar dolara yakın seviyeye çekmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Gültekin "Bu da kabaca toplam ihracatımızın yüzde 27'ye yakın kısmını Eximbank'ın hem kredi finansman desteği hem de alacak sigortası veya diğer garanti programlarıyla desteklemesi anlamına geliyor. Bu açıdan bakınca dünyadaki Eximbank'lar arasında biz öne çıkıyoruz. Diğer ülkelerde yaklaşık %20'lerde olan ihracata destek oranları bizde % 27 gibi bir rakam. Bu da ekonomimiz için ne kadar önemli bir kurum olduğumuzu ortaya koyuyor" şeklinde konuştu."ALACAK SİGORTASINA DAYALI FİNANSMAN MODELİ HEDEFLİYORUZ"

Alacak sigortasını tabana yaymayı hedeflediklerini belirten Gültekin  "hem müşterilerimizin alacak riskini yönetmek, hem de alacak sigortalarına dayalı finansman modelini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bizim firmalarımızın şu aralar teminat oluşturma problemi var. Biz diyoruz ki madem böyle bir tabanımız var, ihracatı finanse ediyoruz, arkasında bir ticaret işlemi var ve bunu sigortalıyoruz, bunu finansmana dönüştürebilir miyiz bunun çalışmasını yapıyoruz.

İhracatçılarımızın tüm vadeli alacaklarını bir havuzda toplayarak bunları kredilendirebileceğimiz model geliştirmeye çalışıyoruz. Bu teminat problemi yaşayan ihracatçılarımıza bir çözüm olarak gündeme gelebilecek" ifadelerini kullandı.

Gültekin ivme paketi kapsamında yüksek teknolojili ürün üreten ve ihraç eden firmalara ucuz maliyetli kredi açtıklarını belirterek "Bir sonraki aşamada ise yüksek teknolojinin yanı sıra yüksek katma değer üreten firmalarımıza bu ucuz kaynağı kullandırmayı planlıyoruz." dedi.

Reeskont kredisi taleplerini karşılamakta sıkıntıları olmadığını kaydeden Gültekin "ihracatçılar bu kredilerin maliyeti düşük olduğu için yoğun şekilde bu kredileri talep ediyorlar. Fakat ekonomilerin dalgalanma döneminde kısa vadede risk yönetimi açısından bu çok da doğru değil. Biz onlara orta uzun vadeli kredilerimizden sepet yapmalarını öneriyoruz ki böyle dönemleri rahat geçirsinler" diye konuştu.

"DÖVİZ CİNSİNDEN TAHVİL İHRACI PLANLIYORUZ"

Yıl sonuna doğru Döviz cinsinden tahvil ihracı planladıklarını kaydeden Gültekin "kreditörlerimiz bu konuda  bizi cesaretlendiriyor ve bizimle yakından ilgileniyorlar ama tabii faizlerin biraz daha aşağı geldiğini görmemiz gerekiyor, beklentimiz de aşağı geleceği yönünde, bunun sinyallerini alıyoruz." şeklinde yorum yaptı.