Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD TÜFE verisi sonrası risk iştahında artışla hisse senetleri piyasaları global çapta yükseliyor.

S&P 500 endeksi bu yıl 23. kez rekor seviyeye ulaştı ve Çarşamba gününü 5.300 puanın üzerinde kapadı. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri rallinin sürebileceğine işaret etti. Wall Street’in “endişe göstergesi” VIX endeksi Ocak ayından beri en düşük seviyeye geriledi.

Asya Pasifik endeksleri de geniş çapta kazançlara sahne oluyor. Tatilden dönen Hong Kong Hang Seng yüzde 1,6 ile ralliye öncülük ederken Çin CSI 300 de artıda.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı zayıflıyor. Çarşamba gününü yüzde 0,6 düşüşle kapatan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah da yüzde 0,1 geriledi.

Tahvil getirilerindeki düşüş de bu sabah sürüyor. Çarşamba günü yaklaşık 10 baz puan gerileyen ABD 10 yıllık getirisi bu sabah da iki baz puan düşüşle yüzde 4,3187’ye indi.

Fed üyeleri TÜFE verisini nasıl yorumladı?

ABD yıllık enflasyonunun altı ay sonra ilk kez önceki aya göre düşüş sergilemesinin ardından Fed üyeleri temkinli duruşunu korudu.

Fiyat artışlarındaki yavaşlamayı olumlu karşılayan Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee yine de faiz indirimlerini desteklemeden önce enflasyonda daha fazla yavaşlama görmek istediğinin sinyalini verdi.

Goolsbee dezenflasyon için hala alan olduğunu belirtirken “Enflasyon geçen seferkine göre bir miktar iyileşme gösterdi, hemen hemen beklediğimiz gibi gerçekleşti. Ancak yine de geçen yılın ikinci yarısına göre daha yüksek seviyede” ifadelerini kullandı. Bu yıl faiz belirlemede oy hakkı bulunmayan Goolsbee dezenflasyon patikasının engebeli olacağını vurgulamış, takip ettiği kritik göstergenin konut enflasyonu olduğunu söylemişti.

FOMC’nin şahin üyelerinden Neel Kashkari ise faizlerin muhtemelen uzun bir süre sabit kalacağını söyledi. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, para politikasının ekonomiye ne kadar aşağı yönlü baskı yaptığının belirsizliğini koruduğunu kaydetti. Kashkari “Bir sonuca varmadan önce çekirdek enflasyonun nereye gittiğini anlamamız gerekiyor” diye konuştu.