Advertisement

Sosyal medya devi Facebook Inc., şirketin internetin sanal gerçeklik versiyonu metaverse’i geliştirmeye yönelik çabası dahilinde, Avrupa’da yeni 10 bin nitelikli personel pozisyonu açacağını, ancak buna İngiltere’nin dahil olmadığını duyurdu.

İşe alımlarda hedef piyasalar arasında, Kuzey İrlanda’dan farklı olarak Avrupa Birliği’nin (AB) parçası olmaya devam eden İrlanda Cumhuriyeti’nin yanında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Hollanda yer alıyor. Facebook sözcüsü Bloomberg’e yaptığı açıklamada İngiltere’nin bu plana dahil edilmediğini teyit etti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Temmuz ayında, tüketicilerin yalnızca şirketin platformlarında oturum açacakları değil, aynı zamanda bu dijital dünyada yaşayacakları, çalışacakları ve oyun oynayacakları metaverse’i Facebook’un ve bütün olarak internetin geleceği için bir vizyon olarak agresif bir şekilde vurgulamaya başladı.

Facebook’un üst düzey yetkilileri, blog yoluyla yaptıkları açıklamada, bu inisiyatifin Avrupa’nın teknoloji sektörü için bir güven oylaması olduğunu ve dijital bir ortak pazarın ve uluslararası veri akışında istikrarın tamamlandığını görmek istediklerini kaydettiler.
Açıklamada, “Bölgede yaklaşan işe alımların bir parçası olarak, doğru insanları ve doğru piyasaları bulma konusunda AB’deki hükümetlerle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” denildi.