Advertisement

Sağlık sigortalarında talebin devam ettiğini ve artacağını tahmin ettiğini belirten Altıngöz, "Ticaret ve kurumsal işletmelerin sigorta talebi de devam edecektir. İşletmeler birkaç ay dursa da yangın, sel gibi riskler işletmelerin devamı açısından önemli olduğu için sigortalar devam ettirilecektir. Çok önemli bir iptal talebi yaşanmayacaktır." diye konuştu.

Fiyat dengesi daha aşağıda oluşacak

Fiyatlamalar konusundaki beklentilerini de anlatan Altıngöz, sigorta primlerinde arz talep dengesiyle bir miktar aşağı düşüş söz konusu olabileceğini kaydetti. Altıngöz, "Bunun ana sebebi olarak hasar frekanslarının düşmesiyle fiyat dengesinin daha aşağıda tesis edilmesi söz konusu olacaktır. Bu belki konut ve kasko sigortalarında görülecektir fakat diğer ticari ve kurumsal sigortalamalarda önemli bir fiyat dalgalanması olmasını beklemiyorumö, çünkü yangın, deprem gibi büyük katastrofik riskleri ihtiva ediyor." dedi.

Esas tabloyu Nisan sonunda göreceğiz

Mart ayının sadece 10 günlük kısmının korona etkisinde yaşandığını da belirten Altıngöz, şöyle konuştu: "Nisan ayı tamamlandığında hasar frekansları ve bunlarla ilgili şiddetlerin ne olduğunu daha net söylemek mümkün. Ancak ikinci çeyrekte sigorta sektöründe primde bir miktar daralma söz konusu olabilecektir. Hasar frekanslarında bir miktar artış olması mümkün. Ancak maliyetlerimiz de söz konusu. Özellikle otomobilde ve diğer hasarların ikamesinde hasar maliyetlerinin yüzde 75-80'i yabancı para cinsinden olduğu için kurdaki dalgalanmanın yukarı yönlü olmasıyla hasar maliyetleri de yukarı yönlü olacaktır."