Advertisement

Enflasyondaki gerileme, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin yanı sıra küresel risk iştahındaki iyileşmeyle TL varlıklar son dönemde olumlu ayrışıyor. Bu iyimserlik Hazine tahvillerine de yansıyor...

Bu yılın Mayıs ayında ABD - Çin ticaret savaşlarının alevlenmesine bağlı olarak küresel piyasalarda risk iştahının azalması ve gelişmekte olan ülke varlıklarının satış baskısı altında kalmasıyla 9 Mayıs kapanışında % 21.73'le zirveyi gören 10 yıllık tahvilin faizi 27 Ağustos'tan beri kademeli düşüşe geçti ve % 17.18'lerden % 15.30'lara geriledi. 10 yıllık tahvil faizi geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokuyla % 22'leri görmüştü.

Bu sene 10 Mayıs'ta % 26.53 ile zirve gören 2 yıllık tahvilin faizi 27 Ağustos'tan beri 100 baz puanın biraz üzerinde düştü.

DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede faiz tarafında bir miktar daha aşağı yönlü ihtimal olduğunu ancak Merkez Bankası'nın alacağı aksiyonun belirleyici olacağını söyledi.  

Altınsaç düşüşün sebeplerini "Global taraf hafta başından bu yana geçen 2 haftaya kıyasla bir miktar rahatlamış durumda. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde de hafta başından beri olumlu seyir görüyoruz. Dün beklentiden iyi gelen enflasyon rakamı sonrasında piyasa 250 ile 300 baz puan arasında faiz indirimi fiyatlamaya başladı. Yıl sonu enflasyon beklentilerinde de bir puana yakın aşağı revizyon görüyoruz..Munzam karşılıklarda aksiyon sonrası Türk Lirası varlıklar bir miktar fazla satılmıştı, o satışın da geri alınmasının etkisi var." şeklinde sıraladı.

Altınsaç önümüzdeki 2 haftalık vadede hem Fed, hem Avrupa Merkez Bankası tarafında parasal gevşemenin devam edeceğine dair beklentilerin de bonodaki aşağı yönü desteklediğini, tüm bunlar çerçevesinde de bono faizinde kısmi gevşeme gerçekleştiğini bildirdi.

Altınsaç Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerini aşan bir indirim yapması durumunda faiz tarafının olumlu yanıt vermeyebileceğine dikkat çekti.

RİSK PRİMİ DE 400 BAZ PUANIN ALTINA İNDİ

Geçen hafta 437 seviyelerine kadar yükselen Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 400 baz puanın altına geriledi ve  TL varlıklara ilişkin  Ağustos ayında oluşan risk algısının sınırlı da olsa dağıldığına işaret etti.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte 29 Ağustos kapanışından beri 30 baz puanın üzerinde iyileşen temerrüt risk primiyle yabancı yatırımcıların DİBS piyasasında ve BIST Bankacılık endeksinde alımlarına devam ettiklerinin görüldüğünü söyledi.

Garanti Bankası Uluslararası Sermaye Piyasaları Yöneticisi Yaprak Kastal ise Bloomberg HT'ye faizlerdeki harekete dair yaptığı değerlendirmede "geçen haftadan bu yana 'real Money' alımları nedeniyle lokal bono faizlerinde aşağıya doğru hızlı bır hareket yaşıyoruz. Gözlemlediğimiz özellikle uzun vade kağıtlarda alışlar var. Tabi bu hızlı harekette Hazine'nin uzunca bır zamandan berı uzun vade borçlanmaması da etkili oldu ve kâğıtlar 'short squeeze' oldu." ifadelerini kullandı.