Advertisement

Yeni yardım paketi için konuşmalar Beyaz Saray ve ABD’li kanun yapıcılar arasında yeniden başlarken merkez bankası başkanlarından daha fazla hükümet müdahalesinin gerekli olduğu açıklamaları geldi.

Gazetecilere yaptığı bir açıklama “Top artık Kongrede” diyen Chicago Fed Başkanı Charles Evans, sonrasında “Maliye politikası daha iyi bir ekonomik geleceğin, güçlü bir toparlanmanın ve işsizlik oranlarının düşürülmesinin temelini oluşturuyor” diye ekledi.

Daha fazla hükümet yardımı olmadan “toplam talep”in yani hanehalkının harcamasının düşeceğini söyleyen Evans, böyle bir durumda ekonominin gerçekten büyük zarar görebileceğinin altını çizdi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise konu hakkında “tüketicilere ve işletmelere verilen desteklerin hızlı bir şekilde geri çekilmesinin travmatik sonuçları olabilir” dedi.

Açıklamaların Cumhuriyetçilerin 3 trilyon dolardan fazla harcama yapmak istemediklerini belirtmeleri sonrasında geldiğini söyleyen Barkin “4 ay önce ilk yardım paketini açıkladığımızda ekonomideki çatlağın bu kadar büyük olacağını düşünmemiştik ve buna göre bir önlem öngörmüştük. Fakat şu an virüsün yayılması bu çatlağı derinleştiriyor ve buna uygun daha büyük bir harcama paketinin açıklanmasını gerektiriyor” dedi.

Reuters