Advertisement

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Fed, 16 Haziran itibarıyla 54 milyar dolarlık iShares iBoxx Yatırım Yapılabilir Şirket Tahvili ETF'sinde (LQD) 13 milyonun üzerinde para sahip ve en fazla paya sahip üçüncü kurum.

Sadece Bank of America Corp. ve Fisher Asset Management -her ikisi de ikinci çeyrekte ne kadar tuttuklarını henüz açıklamadılar- Fed'den daha fazla özel sektör tahviline sahip.

Fed, aynı zamanda 29 milyar dolarlık Vanguard Kısa Vadeli Şirket Tahvili ETF'si (VCSH) ve 36 milyar dolarlık Vanguard Orta Vadeli Şirket Tahvili ETF'sinde (VCIT) sırasıyla en fazla paya sahip ikinci ve beşinci portföy sahibi.

Koronavirüs pandemisi esnasında kredi piyasalarını desteklemek isteyen ABD Merkez Bankası, ilk kez Mart sonunda açıkladığı program çerçevesinde 12 Mayıs'ta şirket tahvili ETF'lerinde alımlara başlamıştı.

Fed'in alımlarına başlamasından bu yana geçen aylarda bankanın taahhüdü piyasaları destekledi. Alımların büyük bir kısmını çeken LQD fonu rekor büyüklüğe ulaştı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı.

Fed, Şirket Kredi İmkanı İkinci Piyasası'nda 16 Haziran itibarıyla yaklaşık olarak 6.8 milyar dolarlık alım yaptı.