Advertisement
 • 01
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

  Fed üyeleri dot plot tahminlerinde 2023 zirve faizi için medyan tahmini değiştirmezken piyasalar Fed’den 2023’te faiz indirimi fiyatlamaya devam ediyor. Kısa vadeli tahvil faizlerindeki keskin düşüş piyasanın faiz indirimi beklentisini yansıtırken tahvil yatırımcıları indirimi sesli dile getirmeye başladı. DoubleLine Capital LP CIO’su Jeffrey Gundlach Fed’in “oldukça” yakında faizleri indireceğini öngördü.

 • 02
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

  Twitter’dan açıklama yapan Gundlach “Geçmişte yaklaşık %30 oranında yanıldım, karar alırken bunu göz önünde bulundurun” dedi. İki yıllık ABD tahvil getirisi düşüşüne perşembe günü de 18 baz puanla devam etti ve getiri %3,75’e ulaştı. Söz konusu getiri martta 1987’den bu yana en sert düşüşe işaret ediyor. Fed’in dot plot tahminleri ise bu sene faiz indirimi öngörmezken %5,125 zirve faizi ile Powell ve piyasanın nasıl ayrıştığını gözler önüne seriyor. 

 • 03
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

  Fed faizi üzerinde tartışma sürerken Fed’in ucuz likidite pencerelerinden sunduğu fonlamanın seviyesi ABD bankacılık sektörünün hala cansuyuna ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Fed’in finansal sistemi desteklemek için sunduğu iki likidite penceresinden bankalar 22 Mart’ta biten haftada 163,9 milyar dolar borçlandı. Önceki haftada bu miktar 164,8 milyar dolar seviyesindeydi.

 • 04
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

   İki indirimli faizle likidite sunan pencerelerden geleneksel olanından fonlama 152,9 milyar dolardan 110,2 milyar dolara düştü. SVB ve Signature Bank’ın çöküşü sonrası kurulan BTFP penceresinden ise kullanımlar 11,9 milyar dolardan 53,7 milyar dolara yükseldi. Çöken iki bankanın yerine kurulan köprü bankalar için Fed’in sağladığı kredi miktarı ise 179,8 milyar dolara ulaştı. RBC Capital Markets Stratejisti Blake Gwin’e göre bu verilerde sorunun yayılmadığını gösteren hiçbir şey yok.

 • 05
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

  Faiz kararı sonrası basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell “Fiyat istikrarını sağlama hedefine bağlıyız ve tüm işaretler halkın da bizim bunu yapacağımıza güvendiğini gösteriyor. Bu güvenin devam etmesi için sözlerimiz kadar eylemlerimiz de önemli” diye konuştu. 

  Powell, gerekirse faizi daha da artırmaya hazır olduklarını bildirdi.

 • 06
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

  Powell ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğunu belirterek faiz kararı metnindeki ifadeyi tekrar etti. Powell son bankacılık sektörü sarsıntısının hanehalkları ve işletmeler için “daha sıkı kredi koşulları” yaratacağını ve dolayısıyla bunun ekonomik sonuçları olabileceğini belirtti ancak “Para politikasının buna nasıl yanıt vereceğini söylemek için çok erken” ifadelerini kullandı.

 • 07
  Fed'e muhalefet korosu genişliyor

  Fed üyelerinin 2023 zirve faizi medyan tahmini yüzde 5,1 ile aralık ayı tahminlerine göre değişmedi. 2024 için medyan projeksiyon ise yüzde 4,1’den yüzde 4,3’e yükseldi.