Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret savaşı dolayısıyla artan ekonomik riskler, Fed yetkililerinin sabırlı duruşu bir kenara bırakmalarına ve faiz indirimine yönelmelerine neden olabilir.

New York Times'ın haberine göre, ABD merkez bankası, Trump'ın Çin ile bu ay ticaret savaşını yoğunlaştırdığı, bunun sonucu piyasaların sarsıldığı ve küresel büyümeye tehdidin arttığı bir ortamda, zaten düşük enflasyonla mücadele ediyor. ABD'de enflasyon 10 yıldır süren genişleme döneminin büyük kısmında hedef seviye olan yüzde 2'nin altında seyretti. Eğer bu riskler devam eder ya da kötüleşirse, bu durum Fed yetkililerini ekonomiyi desteklemek için potansiyel faiz indirimini de içeren adımlar atmaya yöneltebilir.

Fed Başkan YArdımcısı Richard Clarida Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Eğer gelen veriler enflasyonun yüzde 2 olan hedefimizin altında inatçı biçimde kaldığını ya da küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin bizim temel görünümümüze somut bir aşağı risk oluşturduğunu gösterirse, yetki,liler bunları faizlerin değiştirilip değitirilmemesine ilişkin değerlendirmelerinde dikkate alacaklardır" dedi

Clarida, daha sonra bir soruya verdiği yanıtta, "Eğer görünüme yönelik aşağı riskler görürsek, bu durum daha genişlemeci bir politika izleme gerekebileceğini gösteren bir faktör olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Clarida, önemlilerinden biri olmasına karşın 17 Fed yetkilisinden sadece bir tanesi ve onun bu son yorumları bir faiz indirimi için kesin bir mücadele olarak göçsterilemez. Ancak yine de bu yorumlar Fed'in önde gelen yetkililerinin küresel gelişmeleri çok dikkatli izlediğinin bir işareti olarak değerlendirilebilir. Fed'in yatırımcılara yakın bir zamanda bir politika değişikliğinin yakın olduğunu işaret etmesi için bir neden yok. Başkan Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in gelecek ayın sonlarında Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 zirvesinde bir araya gelmesi bekleniyor. Bu toplantıdan bir anlaşma çıkarsa, riskler hızla azalabilir.

Ancak bu toplantıdan bir anlaşmaya doğru bir yönelim olmadığı ortaya çıkarsa, Fed bir tepki vermenin gerekebileceğini düşünebilir.

Evercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha, "Haziran G-20'sinin ardından kötü bir yoldaysak, doğal olarak işletme güveninde kötüleşme ve hisse senedi piyasaları ve dolar yoluyla finansal koşullarda daha da sıkılaşma göreceğiz," dedi ve Bana öyle geliyor ki, bu senaryo dahilinde, sonbaharda faiz indirimine gitme olasılığı gitmeme olasılığından daha fazla" şeklinde görüş bildirdi.