Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed politika faizini 2. ayda da değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttu. Karar, oybirliğiyle alındı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi de politika faiz aralığının bu seviyede kalması yönündeydi.

Fed açıklamasında daha sıkı finansal koşullar ve kredi koşullarının ekonomiyi etkilemeye devam edeceğini belirtti. Önceki metinden farklı olarak “Finansal koşullar”ın eklendiği açıklamada “Hanehalkı ve işletmeler için sıkı finansal koşullar ve kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemel” ifadesi kullanıldı.

Yetkililer, para politikasında ‘kümülatif sıkılaşmayı’ para politikasının gecikmeli etkileri ile dikkate alacağı söylemini yineledi.

Açıklamada son göstergelerin ekonomik aktivitenin 3. çeyrekte güçlü büyümeye işaret ettiği belirtildi. İşsizlik oranının düşük kaldığı belirtilerek “İstihdam kazanımları yıl başından bu yana yavaşladı ancak güçlü kalmaya devam ediyor” dendi. Enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği ve enflasyon risklerinin son derece dikkatle izlendiği vurgulandı.

Metinde bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğu belirtildi. Bilanço daraltma hızının daha önce duyurulan şekilde sürdürüleceği ifade edildi.

Fed Eylül ayı toplantısında da faizleri değiştirmemiş, Fed yetkilileri bu yıl için bir artış daha öngörmüştü. Fed, Mart 2022'den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Powell’dan açıklamalar

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası düzenlenen basın toplantısında parasal sıkılaştırmanın tüm etkilerinin henüz hissedilmediğini belirtti. Enflasyonun hala hedefin üzerinde olduğunu kaydeden Powell “Sürdürülebilir bir şekilde hedefimize ulaşmak için hala gidecek yolumuz var” dedi. Powell şu an faiz indiriminin gündemlerinde olmadığını söyledi.

Powell’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“Para politikasında ne kadar ilerlediğimizi dikkate alarak temkinli ilerliyoruz. Para Politikası Kurulu ekonomik verilere ve görünüme göre karar verecek.

Enflasyonun hedefe yaklaştığına emin olana kadar faizlerin bu seviyelerde kalmasını öngörüyoruz.

Para politikası duruşunu yeterince kısıtlayıcı hale getirmeye kararlıyız.

Yavaşlamak Para Politikası Kurulu’nun daha fazla adım atmaya ihtiyaç olup olmadığını daha iyi anlamasını sağlayacak.

Finansal koşullar belirgin bir şekilde sıkılaştı.

Eylül’de bir faiz artışı daha gelebileceğinin sinyalini vermiştik ama şu an farklı bir noktadayız.

Ekonomiye olası etkileri için jeopolitik gelişmeleri izliyoruz.”

Küresel piyasalarda Fed'in verdiği mesajlar daha güvercin bulunurken, piyasa katılımcıları tahvillerde satış dalgasının sona yaklaştığı görüşünde.

Bloomberg'in 160 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette katılımcıların yüzde 39'u tahvillerde getirilerin zirveyi gördüğünü belirtti. Yüzde 49'u ise tahvil getirilerinde yükselişin sürebileceğini ancak bu yükselişin 10 yıllık tahvil getirilerinde yüzde 5,5 seviyesinin üstünün görülmesine neden olmayabileceğini öngördü. Yüzde 12'si ise tahvillerde satış dalgasının devam edebileceği görüşünde.

Ankette Fed'in para politikası patikasına ilişkin değerlendirmeler de alındı. Katılımcıların yüzde 49'u Fed'in bir sonraki hamlesinin faiz indirimi olacağını öngörürken, yüzde 32'si ise 2024'e varana değin faizlerin yükseltileceğini belirtti. Yüzde 19'luk kesim de 2024'te de Fed cephesinden faiz artışı gelebileceğini söyledi.

Fed: Faiz artırma ihtiyacı azaldı

Fed, beklentilere paralel şekilde faiz oranlarını sabit tuttu ve uzun vadeli tahvil getirilerinde yaşanan artışın faiz oranlarını yükseltme ihtiyacını azalttığının sinyalini verdi. Bununla birlikte Fed faiz artışı için kapıyı açık bıraktı.

Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların gelecek ay yapacakları toplantıda faiz oranlarını artırabileceklerini belirtse de sıkılaştırma sürecinin sona erebileceğini de kabul etti. Powell para politikasının enflasyonu Fed’in yüzde 2 hedefine geri getirecek kadar kısıtlayıcı olup olmadığına karar verme konusunda henüz emin olmadığını söyledi.

Powell, politika yapıcıların çoğunluğunun hala bu yıl başka bir faiz artırımının gerekli olduğunu düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, “Sorumuzun ‘Daha fazla faiz artırımı yapmalı mıyız?’ olduğunu söylemek doğru olur” dedi.

ABD borçlanma programında artış hızı yavaşlıyor

Çeyreklik borçlanma planını açıklayan ABD Hazinesi uzun vadeli tahvil ihraçlarının tutarını beklentilerin altında artırdı ve yetkililerin son birkaç ayda getirilerde yaşanan artıştan endişe duyduklarının sinyalini verdi. Planın yayımlanmasının ardından ABD tahvil getirileri düştü, Wall Street vadeli endeksleri yükseldi.

ABD Hazinesi gelecek hafta gerçekleştireceği, 3, 10 ve 30 yıllık devlet tahvillerini kapsayan çeyreklik yeniden borçlanma ihalelerinde 112 milyar dolarlık uzun vadeli menkul kıymet satacağını açıkladı. Çok sayıda yatırımcı, ABD Hazinesi’nin ağustos ayındaki son borçlanma planında açıkladığı gibi, uzun vadeli tahvil satışları için 114 milyar dolarlık bir rakam öngörmüştü.

Ağustos ayıyla karşılaştırıldığında, en önemli fark, 10 ve 30 yıllık menkul kıymet satışlarındaki artışın daha yavaş olması ve 20 yıllık tahvillerin satış büyüklüğünün değişmemesi oldu.