Advertisement

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Ocak ayı toplantısının ardından politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Buna göre federal fonlama oranı yüzde 1.50 – 1.75 aralığında kaldı. Bankanın Aralık ayı tahminleri de 2020 yılında değişiklik olmayacağına işaret ediyordu.

Fed, rezerv fazlasına ödenen faiz olan IOER'i ise 5 baz puan artırarak yüzde 1.60 seviyesine çıkarttı.

Gecelik ters repo faizini de 5 baz puan artırarak yüzde 1.5'e yükseltti. Kısa vadeli ve gecelik repo operasyonlarını Nisan'a kadar uzattı. Merkez bankası söz konusu önlemlerin alınabileceğinin sinyalini daha önceden vermişti.

Banka tüketici harcamalarına ilişkin değerlendirmesini azaltarak "ılımlı bir hızda arttığını" belirtti. Fed'in önceki toplantı metninde "güçlü bir hızda arttığı" belirtilmişti. FOMC ekonomik faaliyetin "güçlü iş gücü piyasası koşulları" ile "ılımlı" bir hızda arttığı tekrarladı.

Toplantı karar metninde, politika duruşunun uygun olduğu, repo operasyonlarının en az Nisan ayı boyunca süreceği vurgulanırken işgücü piyasasının güçlü, ekonominin ılımlı hızda büyüdüğü belirtildi. Tüketimin ılımlı olduğu, yatırımların ve ihracatın zayıf olduğu, bunun yanında hanehalkı harcamalarının ılımlı arttığı açıklandı.

İstihdam kazanımlarının güçlü, işsizliğin düşük kalmaya devam ettiği belirtilen metinde, genişlemenin sürmesi için politikanın uygun olduğu, piyasa bazlı enflasyon ölçümlerinin düşük kaldığı, manşet ve çekirdek enflasyonun yüzde 2'nin altında kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Politika, enflasyonun yüzde 2 simetrik hedefine dönmesi için uygun görünüyor. Anket bazlı uzun vadeli enflasyon beklentileri çok az değişti.