Advertisement

ABD’de kongre bu zamana kadar ekonomiye teşvik paketinin detaylarını tartıştı durdu. Ancak Fed ise bu son altı hafta içinde hiç vakit kaybetmedi, arka arkaya değişik politika setlerini devreye soktu. Nitekim IMF’nin 2020 yılı tahminlerinde ABD için %5.9’luk daralma öngörüldü ve uzun süreli çeyrek dönem büyüme performansı risk altındaydı. Düğmeye ilk 03 Mart’ta basıldı.

 

Fed son 6 haftada hangi adımları attı?

3 Mart- Acil bir toplantıyla 0,5 puanlık faiz indirimi yapıldı.

15 Mart- Fed ikinci 1,0 puanlık faiz indirimi ile faizleri sıfıra yaklaştırdı. Fed, ikinci faiz indirimi ile aynı anda, bankaların iskonto penceresinde borçlanma oranını 1,5 puan düşürdü ve bankaların zorunlu karşılık oranını sıfıra indirdi.

17 Mart- Fed, finansal sistemde kredi akışını sağlamaya yönelik bir dizi önlemin ilkinde ticari finansman kâğıdı alacağını açıkladı

18 Mart- Para piyasalarının düzgün işlemesini sağlamak için kredi sağlayan başka bir tesis devreye sokuldu

19 Mart- Dolar cinsinden varlıklara ihtiyaç duyan diğer kurumlara yönelik para swaplarına odaklanan yeni bir operasyon yapıldı

20 Mart- Belediye borçlarını satın almak için Boston Fed başkanlığındaki bir operasyon yapıldı.

23 Mart- Fed'in başlangıçta ilan edilen varlık alımlarının genişlemesi, 700 milyar dolara ulaşması gerekiyordu, ancak şu anda piyasaları ve ekonomiyi destekleme ihtiyacına bağlı olarak sınırsız hale getirildi. Alımlar, Fed'in bilançosundaki varlıklarını 2 trilyon dolardan fazla artırdı.

23 Mart- Fed, bir sonraki niceliksel gevşeme ayağına ek olarak işletmeler ve tüketiciler için 300 milyar dolarlık bir kredi programı açıkladı. Girişimler arasında büyük işverenler için iki kredi tesisi, Küçük İşletmeler İdaresi aracılığıyla işletmeler ve tüketiciler için genişletilmiş Vadeli Varlık-Banka Kredisi Tesisi ve belediye borçları ve mevduat sertifikalarını içeren genişletilmiş bir para piyasası tesisi bulunmakta.

6 Nisan- Fed, Koronavirüs kaynaklı operasyon sırasında çalışanları işten çıkarmamaya teşvik etmeyi amaçlayan Hazine Ödeme Koruması Programına destek sağlayacağını duyurdu.

 8 Nisan- Ülkenin üçüncü büyük bankası olan Wells Fargo'nun da fonlama programından yararlanabilmesi için gerekli düzenleme değişikliği yapıldı

9 Nisan- PPP kredisi veren bankalara 2,3 trilyon dolarlık bir kredi programı açıklandı; program aynı zamanda Main Street programı aracılığıyla orta ölçekli firmalara verilen kredileri 600 milyar dolara kadar satın alıyor. Fed'in bu hamlesi böylece notu düşen şirketlerin tahvilleri almasına izin verecek ikincil kurumsal kredi olanaklarını ve eyalet ve belediye hükümetlerinden tahvil satın almak için 500 milyar dolarlık bir programı da içeriyor.

 Fed’in attığı bu adımlardan sonra toplam bilanço büyüklüğü 6 trilyon doları aştı.

 

 VIX Korku Endeksi bugün itibariyle yeniden 40’ın altına geldi

 

 

Ancak bu atılan adımlar istihdam kaybının önüne geçemedi. Bu hafta perşembe günü işsizlik maaşı başvurularında ekonomistler yine 5 Milyon üzerinde bir rakam açıklanmasını bekliyorlar.

 

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA