Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

Tüm dünyada kurumsal hazineciler, ihraç ettikleri tahvillere yönelik olağanüstü bir ilgiye tanık oluyorlar.

Yatırımcılar, Fed'in bu hafta özel sektör tahvili alımı planının detaylarını açıklamasının ardından şirketlerin borç senetlerine yöneliyor. Bu da riskli varlıklarda ralliye neden oldu.

Asya dolar cinsinden tahvil satışı açısından Ocak ayından beri görülen en yoğun haftalardan birine hazırlanıyor. Bazı ihraççıların tahvillerine gelen talep hedeflenen borçlanmanın on katını aştı.

Endonezya Cumhuriyeti'ne gelen talep 16.7 milyar dolar olurken, Filipinler telekomünikasyon şirketi PLDT Inc.'e yatırımcılardan 10.2 milyar doların üzerinde (Satışın 17 katından fazla) talep geldi.

Çin'in kamu şirketlerinin piyasaya akın etmesiyle birlikte tahvil arzları yakın zamanda yavaşlayacağına dair sinyali vermiyor. China National Petroleum'un 2 milyar dolarlık tahvil satışının ardından China National Bluestar ve China Construction Bank Çarşamba günü sırada bekliyor.

Bir traderın aktardığı bilgiye göre Asya dolar tahvillerinde spreadler Salı günü düşmesinin ardından Çarşamba günü büyük ölçüde değişmedi. Asya'da aralarında Shengzhou Investment Holdings'in de bulunduğu en az dört borçlanıcı Çarşamba günü tahvil satmak istiyor. Avrupa'da Salı günü birincil piyasada 13 milyar euro (14.6 milyar dolar) civarında kaynak toplandı.