Advertisement

Wall Street'in takipçileri Fed'in ABD repo piyasalarını sakinleştirmek için aylardır gözlemcilerin dikkatini çeken manşetlerde yer alan likidite enjeksiyonlarından fazlasını yapıp yapmadığını merak ediyor.

New York Fed'in, diğer ülke merkez bankalarının nakit park edebildiği “yabancı rezerv repo havuzunda” bulunan miktar, Eylül ortasında görülen 306 milyar dolarlık zirvesinden yüzde 18 azaldı.

Söz konusu azalma Fed'in üç ay süren kargaşadan sonra repo piyasasında düzeni korumak için bankacılık sisteminde rezerv oluşturma hedefine uyuyor. Wrightson ICAP'ten Lou Crandall ve Bank of America stratejisti Mark Cabana Fed'in bilinçli olarak kurumları repo ve ters repo programından (RRP) uzaklaştırıyor olabileceğinden şüpheleniyor.

Cabana telefon mülakatında “Bana Fed biraz daha fazla etkin gibi geliyor.”dedi.

Yabancı merkez bankaları yabancı ters repo havuzunu kullandığı zaman rezervleri sistem dışına çıkararak merkez bankasının arzı yenileme çabalarının aleyhine çalışıyor. Reponun üç ay önce kontrolden çıkmasının sebeplerinden biri rezevlerin, ya da başka bir deyişle bankaların Fed'de park ettiği fazla nakdin fazlaca azalması.

Sonuç olarak merkez bankası rezervleri -aylık 60 milyar dolarlık Hazine tahvili almasının yanında- gecelik ve kısa vadeli repo operasyonlarıyla geçici olarak yenilemeye başladı.

Pazartesi günkü 15 günlük repo ihalesine (ikinci kez) tavanın altında talep gelmesi yıl sonu fonlama baskısının azaldığının sinyali olabilir.

Ancak gelecek yıl Fed'in müdahalelerini yeniden kargaşa olmadan bitirebileceğinin testi olacak. Fed Başkanı Jerome Powell bankanın piyasadan bütün volatiliteyi ekarte etmeye çalışmadığını söylemişti. Ancak repo piyasası kararsız seyrederse bu, Fed'in “finansal sistemin tesisatı” üzerinde kontrol sahibi olmadığının sinyali olacak. Bu durum politika yapıcıların ve piyasanın tahammül edemeyeceği bir durum.