Advertisement
HABERLER ABONE OL

Boston Fed’in düzenlediği konferansta konuşan Collins “artık faizler kısıtlayıcı alanda ve şu anki göstergelere bakılırsa zirveye yaklaşmış olabilir. Bu nedenle sıkılaşmanın daha yavaş biçimde gerçekleşmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Daha ölçülü düzenlemeler, para politikası riskleriyle mücadeleyi de kolaylaştıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

4 toplantı üst üste 75 baz puan faiz artışı yapan Fed geçen ay artış hızını yavaşlatmış ve 50 baz puan artırıma gitmişti. Son projeksiyonlar, Fed yetkililerinin faizin bu sene yüzde 5,1’e yükselmesini ve 2023’e kadar burada kalmasını beklediğini gösteriyor.

Bu yıl oy hakkı bulunmayan Collins de benzer görüşü paylaşarak “Daha fazla faiz artışı bekliyorum. Muhtemelen yüzde 5’in biraz üzerinde olur ve bir süre bu seviyede kalır” ifadesini kullandı. Fed’in 1 Şubat’taki toplantıda artış hızını yavaşlatması ve 25 baz puanla yola devam etmesi bekleniyor.

Collins konuşmasında enflasyonun büyük bir durgunluğa yol açmadan düşürüleceği konusunda iyimser olduğunu da sözlerine ekledi.

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard da Chicago Booth İşletme Fakültesinde yaptığı konuşmada para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Brainard son ılımlılığa rağmen enflasyonun yüksek olmaya devam ettiğini belirterek, "Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye dönmesini sağlamak için para politikasının bir süre daha 'yeterince kısıtlayıcı' olması gerekecek." dedi.

Son aylarda düşen enflasyonun Amerikan haneleri, işletmeleri ve tüketicileri için önemli olduğunu belirten Brainard, "Yüksek enflasyonu yeniden yüzde 2'ye indirmek zaman ve kararlılık gerektiriyor. Bunda kararlıyız." diye konuştu.