Advertisement

1668'de kurulan dünyanın en eski Merkez Bankası Riksbank, yaklaşık 5 yıl önce gösterge faiz oranını sıfırın altına çeken birkaç bankadan biriydi. Banka yetkilileri bu politikanın işe yaradığını ve repo faizinin artık negatif olmayabileceğini belirtiyor.

ABD Merkez Bankası, Başkan Donald Trump'ın faizi negatif bölgeye indirme baskısına karşı durmuş, Euro Bölgesi yetkilileri, İsviçre, Danimarka ve Japonya ise İsveç'le benzer politikaları uygulamıştı.

İsveç'teki Catella'da Portföy Yöneticisi olan Thomas Elofsson "Riskbank'ın bu ay faiz artırması bankanın çok düşük faiz oranlarında da bir sınır olduğunu kabul ettiği sinyalini verir" değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg'in anketine katılan 16 ekonomist Merkez Bankası'nın 19 Aralık'taki toplantıda eksi % 0.25 olan faizde 25 baz puanlık artırım bekliyor.  

Fed 11 Aralık toplantısında faiz konusunda duraklayacağını belirtmiş, ertesi gün Avrupa MB'nin yeni Başkanı Lagarde ilk toplantısında politika aksiyonlarından ziyade kurumun stratejisini gözden geçireceklerini vurgulamıştı.

İsveç'in negatif faiz politikasının olumsuz etkileri ve küresel yavaşlama nedeniyle farklı bir politika hamlesi yapması bekleniyor. Bankaların kar marjlarıyla ilgili şikayetleri artarken hem İsveç hem Avrupa Merkwez Bankası geçen hafta finansal istikrar risklerine karşı uyarıda bulunmuştu.

Negatif faiz politikasındaki temel fikir finansal kurumları daha fazla kredi vermeye teşvik ederek büyümeyi canlandırmaktı.

Riksbank Şubat 2015'te AMB ve İsviçre MB'leri takip ederek negatif faiz politikasına geçmişti. Bloomberg ekonomistleri "Kasım ayında enflasyon verisi faiz artırımına yetecek kadar ivmelendi. 19 Aralık'ta 25 baz puanlık artış olmasını ve yaklaşık 5 yıl sonra negatif faiz politikasının geride bırakılmasını bekliyoruz. 2020 boyunca da faizlerde değişiklik beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.