Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD merkez bankası Fed, ihtiyaç sahibi bazı toplulukların atlanmış olabileceğinden dolayı, 500 milyar dolar büyüklüğündeki eyalet ve yerel yönetimler için acil kredi programını genişletiyor.

Fed, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Yeni koşullar altında, ABD eyaletleri, doğrudan menkul kıymet ihraç etmeleri için, nüfusu dikkate alınmaksızın, koşullara uyan en az iki kent ya da ilçeyi Fed'in Yerel Yönetim Likidite İmkanı'na dahil edebilecek," dedi.

Fed, ayrıca, "Her eyaletin valisi ayrıca, bu imkandan doğrudan yararlanabilecek şartları yerine getirebilmesi için,gelirleri genellikle yönetim faaliyetlerinin (toplu taşıma, hava alanları ve kamuoyu hizmetleri gibi) işletilmesinden gelen iki menkul kıymet arz eden kent ya da ilçeyi de belirleyebilecek" açıklamasında bulundu.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan gelen fonlarca desteklenen ve toplam 500 milyar dolara kadar kredisağlayabilen yerel yönetim kredi imkanı, Fed'in koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerini giderebilmek için hazırladığı 9 acil kredi programından birini oluşturuyor.