Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed), uygun kredi verenler için yakın tarihte başlatacağını açıkladığı Ana Cadde Kredilendirme Programı'nı genişletti ve daha fazla şirketin katılımını sağlarken kredileri oluşturan bankalar üzerindeki yükü azalttı.

Fed'den yapılan açıklamada, minimum kredi ölçeğinin 500 bin dolardan 250 bin dolara düşürüldüğü, kredi opsiyonlarının vadelerinin ise 4 yıldan 5 yıla çıkarıldığı kaydedildi.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonominin hayati bir parçası olduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu kredi programının, bu işletmelerin ihtiyaçları ve alınan geri bildirimler doğrultusunda revize edildiği aktarıldı.

Fed'in açıklamasında, anapara ödemelerinin 2 yıl ertelendiği, tüm krediler için geri ödeme süresinin uzatıldığı belirtildi.

Fed Başkanı Jerome Powell, "Bu program, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyecek, geniş tabanlı ekonomik iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olacak. Yaptığımız değişikliklerin bu zor dönemde istihdamı destekleme yeteneğini artıracağından eminim" dedi.

Fed'in, koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için ABD ekonomisini kapatmaktan kurtulmasına karşı mücadele etmek üzere planladığı bu program başlangıçta Mart ayının sonlarında açıklandığı için uzun zamandır bekleniyordu.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere borç vermeyi artırmayı hedefleyen programa katılan işletmeler, daha önce ilan edilen bir yıldan bu yana iki yıl boyunca kredileri için ana ödemeleri erteleyebilecekler. Faiz ödemeleri de bir yıl ertelenebilecek.