Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve  San Francisco Fed Başkanı Mary Daly faiz indirimlerinin ekonomiyi desteklediği konusunda hemfikir..

James Bullard dünkü konuşmasında devam eden türbülanslar, zayıf küresel büyüme, ticaret savaşları ve jeopolitik risklere rağmen daha fazla gevşemenin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Genelde resesyon işareti olarak görülen kısa vadeli tahvil faizlerinin uzun vadeli faizlerin üzerine çıkmasına odaklanan Bullard, şimdi getiri eğrisinin normale döndüğünü belirtti ve "Bu normalleşme, muhtemelen politika faizinde daha fazla değişim beklentisinden kaynaklanıyor" dedi.

Farklı bir etkinlikte konuşan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de Fed'in gevşeme adımlarının ekonomideki bazı sorunların 'bir kısmını' dengelediğini söyledi, ancak daha fazla indirimi destekleyip desteklemeyeceğ konusunda yorum yapmadı.

Yıl başından beri faiz indirimlerini desteklediğini belirten Daly'nin bu sene FOMC'de oy hakkı bulunmuyor. Bullard son Fed toplantısında daha büyük çapta faiz indirimi istediği için 25 baz puanlık indirim kararına karşı çıkmıştı. Fed son toplantısında faiz oranlarını bu sene 2. kez indirerek % 1.75 - 2 aralığına çekmişti.

Daly, Fed'in Temmuz'dan beri 50 baz puanlık faiz indiriminin yanı sıra söylemini de değiştirmesinin ekonominin şu ankinden daha fazla yavaşlamasını engellediğini dile getirdi.

Reuters