Advertisement

Fed yetkilileri ABD ekonomisinde birbiri ile rekabet eden iki güce ağırlık veriyorlar: Tüketicinin gücüne karşılık ticaret savaşı ve zayıf küresel büyümeden kaynaklanan belirsizliğin olumsuz etkileri.

New York Fed Başkanı John Williams, Çarşamba günü New York'ta yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Tüketiciler şimdilerde ileriye dönük büyümenin yükünün tamamını ya da büyük kısmını taşıyor," dedi ve "Ancak tüketici harcamalarında dikkatli olunması gereken bir nokta var; bu harcamalar bir öncü gösterge değil" değerlendirmesinde bulundu.

ABD-Çin ticaret geriliminden kaynaklanan tehditlerin iş dünyası güveni ve yatırımları olumsuz etkilemesi ile birlikte, tüketiciler büyümenin temel gücü durumunda. İmalat sektöründe zayıflama göze çarpıyor ve finans piyasalarında dünya ekonomisinin resesyona yöneliyor olabileceği endişeleri büyüyor.

Benzer yorumlar daha sonra Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan'dan da geldi. Kaplan, Toronto'da yaptığı konuşmada, "Zayıf makroekonomik verilerin tüketici davranışlarına yansıyıp yansımadığını görmek için izlemedeyim" dedi.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmayan Kaplan, "Eğer politika yapıcılar tüketici harcamalarının zayıflamasını beklerse, bu çok geç olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Fed, Temmuz ayındaki toplantısında, yavaşlayan küresel büyüme, ticaret politikası belirsizliği ve durgun enflasyonu işaret ederek gösterge faizi 25 baz puan düşürmüştü. Federal fob faizleri (Fed'in gösterge faizi) vadeli işlemleri fiyatlamalarına göre, Fed'in 17-18 Eylül'deki toplantısında da 25 baz puanlık bir indirime gitmesi öngörülüyor.