Advertisement
HABERLER ABONE OL

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Fed yetkililerinin enflasyonu düşürmek için faiz artırırken para politikasının ekonomiye etkileri konusunda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Daly California’daki bir etkinlikte yaptığı konuşmada yeterince sıkılaşmamanın enflasyonu çok yükselteceğini, çok fazla sıkılaşmanın ise büyümede ‘acı’ bir yavaşlamaya neden olacağını bildirdi. Daly “politikayı, enflasyonu düşürecek ve fiyat istikrarını onaracak biçimde yeterince kısıtlayıcı seviyeye getirmek için çabalarken dikkatli olmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu kaydeden Daly yetkililerin enflasyonu düşürmek için daha yapacak çok işleri olduğunu belirtti. Daly son açıklanan ve tahminlerden fazla yavaşlayan enflasyon verisinin de cesaret verici olduğunu söyledi. Daly bankanın faiz artırımlarına devam edeceğini ve faizlerin muhtemelen yüzde 5 civarına yükseleceğini belirtti.

Son 4 toplantıda 75’er baz puanlık faiz artışıyla 1980’lerden beri en agresif para politikasını uygulayan Fed faizi yüzde 3,75-4 seviyesine yükseltmişti. Aralık’taki toplantıda ise bankanın 50 baz puanlık artışla yola devam etmesi bekleniyor.