Advertisement

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, dijital ödeme sistemleri için talep artarken Fed’in dijital dolar için araştırmalarını hızlandığını söyledi.

Brainard, dijital paraların artan rolü, yurtdışı bankaların sınır ötesi ödemede dijital para kullanması ve finansal kapsama konularının Fed’in dikkatini çektiğini söyledi.

Geçen sene boyunca Bitcoin ve diğer dijital varlıkları yatırım aracı olarak takip eden Brainard, sabit coin ve düzenlemeye tabi olmayan diğer varlıklar konusunda eleştirel bir görüşe sahipti.

“Yeni tarzda bir özel paranın kullanıma sunulması ödeme sistemlerinde birçok farklı riskin oluşmasına yol açabilir. Bu da tüketicinin korunmasıyla ilgili tehditlere ve daha büyük finansal istikrar sorunlarına neden olabilir” diyen Brainard, herhangi bir dijital para planının tamamlayıcı bir özellikte olması gerektiğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta yaptığı bir açıklamada Fed’in bu yaz dijital dolar üzerine bir araştırma raporu yayımlayacağını belirtmişti. Kripto paraların oynaklıklarından ötürü uygun bir ödeme aracı olamayacağını belirten Powell, sabit coinlerin ise düzenleyici kuruluşlar tarafından daha fazla denetlenmesi gerektiğini vurgulamıştı.