Advertisement

Fed Guvernörü Lael Brainard, Fed'in kendi dijital parasını tedavüle çıkarmak için politika, tasarım ve hukuki durumu da dahil olmak üzere dijital ödemeler ve para birimleri konularını incelediği söyledi.

Brainard'ın Çarşamba günkü açıklamaları Fed tarafından çıkarılabilecek bir dijital para konusuna bir nebze açıklık getirdi.

Stanford Graduate School of Business'ta “Ödemelerin dönüştürülmesiyle birlikte dijitalleşmenin daha düşük bir maliyetle daha fazla değer ve kolaylık sağlama potansiyeli var.” diyen Fed Guvernörü faiz veya mevcut ekonomik görünümle ilgili yorum yapmadı.

Brainard, “Ancak riskler var.” diyerek kendisinin ve diğer merkez bankacılarının Facebook'un Libra projesi gibi özel dijital ödeme sistemleri ve paralarıyla ilgili endişelerine değindi.

Brainard, “Finans sisteminin regülasyonlarının dışındaki bazı yeni oyuncular ve onların yeni paraları yasa dışı finansman, mahremiyet, finansal istikrar ve para politikasının işlerliği gibi alanlarda güçlükler oluşturabilir.” dedi.

Tüm dünyada merkez bankaları dijital finans teknolojisi ve daha düşük maliyetle hızlı ödeme potansiyeli taşıyan, Bitcoin tarafından kullanılan dağıtık kayıt sistemlerinin nasıl yönetileceğini tartışıyor.

Brainard'a göre kendi “yirmi dört saat eş zamanlı” ödeme servisi üzerinde çalışan Fed, söz konusu servisin tasarımı ve ölçeği beklentilerine ilişkin geçen yıl gönderilen 200 yorum mektubunu gözden geçiriyor.

Fed aynı zamanda dağıtık kayıt teknolojileri ve merkez bankası dijital parası da dahil olmak üzere djital paralar için olası kullanımları için araştırma ve deney yapıyor.

Reuters