Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkan Yardımcısı Brainard enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının bir süre daha artması gerektiğini belirterek Fed’in politikasını erken tersine çevirmekten kaçınmaya kararlı olduğunu bildirdi. Brainard “sıkı finansal koşulların tam etkisini görmek zaman alacak. Enflasyon hedefe dönene kadar para politikasının kısıtlayıcı olması gerekecek. Bu yüzden olması gerekenden erken bir hamle yapmaktan kaçınacağız” diye konuştu.

Fed’in sıkılaşma döngüsü dolarda son aylarda yükselişe, dünya piyasalarında volatiliteye neden oldu, ABD Borsaları resesyon endişeleriyle düştü. Brainard Fed’in son çeyreklik projeksiyonlarında faiz artışlarının ‘yıl sonuna kadar ve gelecek sene devam edeceğine’ işaret ettiğini söyledi.

Son projeksiyonlar, yetkililerin yılın son 2 toplantısında 125 baz puanlık faiz artışı beklediğini göstermişti.

Brainard sözlerini “Veri odaklı hareket etmek, ekonomik aktivitenin ve enflasyonun sıkılaşma döngüsüne nasıl adapte oduğunu öğrenmemizi sağlayacak.” şeklinde sürdürdü. Daha önce Fed’in ‘güvercin’ isimlerinden olarak anılan Brainard para politikasında küresel gelişmelerin önemli olduğuna vurgu yaparak “faiz artırımlarında dış faktörlerin finansal kırılganlıklarla birleşiminin etkilerini değerlendirmek önemli” yorumunu yaptı.