Advertisement

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisine verdiği hasara ilişkin iç karartıcı değerlendirmelerde bulunurken, yılın ikinci yarısı için olumlu bir tablo çizdi.

Clarida, Salı günü CNBC televizyonuna yaptığı değerlendirmede, "Faaliyette en şiddetli daralmayı ve işsizlikte hayatımız boyunca görebileceğimiz en güçlü yükselişi yaşıyoruz," dedi ve "Ancak toparlanma yılın ikinci yarısında başlayabilir ve bugün için tahminim bu" şeklinde görüş bildirdi.

Clarida, konuyu biraz daha açmasına ilişkin soru üzerine, 2020 yılının hem üçüncü hem dördüncü çeyreğinde pozitif ekonomik büyüme beklediğini söyledi, ancak toparlanmanın virüs ve onu kontrol altına almaya yönelik çabalarca dikte ettirileceğinin altını çizdi.

Clarida, "Şimdi muazzam bir belirsizlik var ve ben bir ekonomistim, epidemiyolojist değil," dedi ve "Bu dönemi geçirirken uygun bir biçimde alçakgönüllü olmamız gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Clarida'nın bu yorumları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın her seviyedeki politika yapıcısının, koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisine verdiği hasarı giderebilmek için daha fazlasını yapmak zorunda olduğu yolundaki açıklamasının ardından geldi.

Powell ve çalışma arkadaşları geçen hafta gösterge faizi sıfır seviyesinin hemen üzerinde sabit bıraktı, ancak son günlerde, merkez bankasının Mart ayından beri açıkladığı dokuz acil kredi programının bazılarını genişleterek krize yönelik tarihi tepkisini sürdürdü.