Advertisement

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, sağlam büyüme, istikrarlı fiyatlar ve güçlü bir işgücü piyasası ortamında, para politikasının iyi bir yerde olduğunu söyledi.

Clarida, Perşembe günü New York'ta Dış İlişkiler Konseyi'nde yapacağı konuşmanın metnine göre, "Para politikasının iyi bir yerde olduğunu ve devam eden büyüme, güçlü bir işgücü piyasası ve simetrik yüzde 2 enflasyon hedefimize yaklaşan enflasyonu desteklemesi gerektiğini düşünüyorum", dedi ve "Eğer gelişmeler, gelecekte, görünümümüz için somut bir yeniden değerlendirmeyi tetiklerse, buna göre tepki vereceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Fed yetkilileri 2019 yılının son politika toplantısında, art arda üç faiz indiriminin ardınsdan, gösterge faizde değişikliğe gitmedi ve Clarida bu değişimi "zamanlaması iyi" şeklinde değerlendirdi. Fed yetkilileri ayrıca, para politikasının 2020 yılı boyunca sabit tutulacağını da işaret etti ve ABD merkez bankasının başkanlık seçimlerinin yapılacağı yıl boyunca hareketsiz kalacağının sinyalini verdi. Yatırımcılar, Fed fonları faiz (Fed'in gösterge faizi) vadelileri fiyatlamalarına göre, önümüzdeki altı aylık dönemde faiz indirimi beklemiyor. Clarida'nın bugünkü değerlendirmeleri, Fed yetkililerinin gösterge borç verme faizinde yakın bir zamanda değişiklik ihtiyacı görmediklerini gösteriyor.

3 Ocak'ta açıklanan 10-11 Aralık Fed toplantısının tutanakları, yetkililerin, süregelen büyüme için görünümlerine yönelik halen bazı aşağı yönlü riskler gördüklerini ve tahminlerinde somut bir değişiklik olması durumunda faizi aşağı ya da yukarı yönde hareket ettirmeye hazır olduklarını gösterdi. Clarida, "Küresel büyümeye yönelik bazı olumsuzlukların azalmaya başlayabileceğine ilişkin bazı işaretler var" dedi.

Fed Başkan Yardımcısı, "ABD ekonomisi 2020 yılına iyi bir yerde başlıyor," dedi ve "İşsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyesinde , enflasyon % 2 hedefimize yakın ve GSYH büyüme sağlam" değerlendirmesinde bulundu.