Advertisement

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD'de istihdamın önümüzdeki aylarda artacak olmasına karşın, işsizlik oranının bu yılın sonuna kadar yüksek kalacağını söyledi.

Kaplan, CBS'in "Face the Nation" programında yaptığı değerlendirmede, "Haziran, Temmuz ve bundan sonra pozitif istihdam artışı göreceğiz. Ancak bu artışa karşın, yılın sonunu yüksek işsizlik oranı ile kapatacağız" dedi.

Kaplan, işsizlik oranının yılı yüzde 8 veya daha üstünde kapatacağını söyledi. Bu oran Mayıs ayında yüzde 13.3'e düştü ve koronavirüsten dolayı kapanan işletmelerin işgücü piyasasında etkisini sürdürmesini ve bu nedenle de oranın artmasını bekleyen ekonomistleri şaşırttı.

Fed yetkilileri geçen hafta gerçekleştirdikleri toplantıda politika faizini değiştirmedi ve faizin Büyük Bunalım'dan bu yana en sert düşüşünü gösteren ekonominin toparlanmasına yardımcı olmak için 2022 yılında da bu seviyelerde tutulmasını beklediklerini kaydetti. Fed, pandemiyi takiben, kredi akışının devamını sağlamak için 9 acil kredilendirme programı açıkladı ve Kongre yardım için 3 trilyon dolarlık desteği onayladı.