Advertisement

Filipinler Merkez Bankası, ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla politika faizini sabit bıraktı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de politika faizinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönündeydi. Filipinler pesosu, faizlerin sabit tutulmasının ardından yüzde 0,5 yükseliş kaydetti.

Endonezya Merkez Bankası genişlemeci makroihtiyati tedbirlere devam edeceklerini, kredi faizleri ile mevduat faizleri arasındaki farkın açıldığını ve kredi toparlanmasının daha dengeli olduğunu belirterek politika faizini yüzde 3,5 seviyesinde sabit bıraktı.

Tayvan Merkez Bankası da ekonomist beklentilerine paralel olarak politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmadı ve politika faizini yüzde 1,125 seviyesinde tuttu.

Endonezya Rupisi sene başından bu yana yüzde 2,19 değer kaybı yaşarken Filipinler pesosu yüzde 3,94 civarında değer kaybetti. Diğer gelişen ülke para birimlerinin performansıyla karşılaştırıldığında, Endonezya rupisi en az değer kaybeden beşinci para birimi olurken Filipin pesosu da en az değer kaybı yaşayan yedinci gelişen ülke para birimi oldu.

İsviçre Merkez Bankası (SNB), politika faizini değiştirmeyerek eksi yüzde 0.75 seviyesinde bıraktı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahmini de faizlerin değişmemesi yönündeydi.

Banka, para birimi frank'ın euro karşısındaki yükselişine atıfta bulunarak çok fazla değerlendiğini belirtti. Frank, Eylül ortalarından bu yana euro karşısında istikrarlı biçimde değer kazanarak 2015'ten beri en yüksek seviyeye yaklaştı.

Banka 2021 yılı enflasyon tahminini yüzde 0.5'ten yüzde 0.6'ya, 2022 tahminini yüzde 0.7'den yüzde 1'e yükseltirken 2023 yılı tahminini ise yüzde 0.6'da bıraktı.

Başkan Thomas Jordan ve kurul üyeleri, omikron virüsünün küresel ekonomideki toparlanmayı sekteye uğratması nedeniyle faizlerin sıfırın altında kalacağı söylemini yineledi.

Para politikası metninde, arz zincirindeki sıkıntıların bir süre daha devam edebileceği ve fiyat artışlarına yol açabileceği, ancak bu durumun orta vadede azalabileceği belirtildi.

SNB ekonominin gelecek sene yüzde 3 civarında büyümesini bekliyor. Ancak hükümet, koronavirüs vakalarındaki artışı durdurmak için yeni önlemleri değerlendiriyor.