Advertisement

Bankaların daha fazla teknoloji kullanmaları ve fintechlerle yaptıkları işbirlikleri hem zaman hem de maliyet açısından tüketicilere avantaj olarak dönüyor. Bunun son örneklerinden biri de Aktif Bank iştiraki UPT ile Danimarkalı fintech ve para transfer şirketi Inpay arasındaki işbirliği. İki kurum arasında yapılan işbirliği ile doğan "SendUPT" hizmeti ile yurt dışından para transferinde yaklaşık yüzde 50 daha ucuz ve daha hızlı bir dönemi başlıyor. Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, bankacılık sistemi dışında gelen paranın yüzde 70'inin Avrupa'dan geldiğini belirterek, "İş birliği kapsamında hayata geçen SendUPT sistemi ile yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşı, Türkiye'ye para göndermek istediği zaman SendUPT platformu ile Türkiye'den nereden almak istediğini seçerek daha hızlı ve daha ucuz şekilde transferini gerçekleştirebilecek" dedi.

PARA 15-20 DAKİKADA TÜRKİYE’DE

Konuyla ilgili basın toplantısında verilen bilgiye göre, hizmete alınan platform ile transfer işlemi gerçekleştikten 15-20 dakika sonra, transfer edilen para Türkiye'de 10 bin noktada ödenebilir hale geliyor.  Avrupa ve Türkiye arasında ciddi bir para transferi bulunduğunu ifade eden Sümer, "UPT Türkiye'de 10 bin noktadan fiziken teslim alma, Türkiye'deki bir banka hesabına ya da bir kart numarasına para geçme seçenekleri sunuyor. Bu iş birliği ile birlikte Avrupa'nın EFT sistemine Türk bankacılık sistemi bir anlamda entegre oluyor. Hem ucuz hem hızlı olarak Avrupa'dan yapılan transferi sanki Türkiye'den yapıyor gibi işler hale getiren sistemin adı SendUPT. Lansmanı yakın zamanda Avrupa'da da yapacağız" diye konuştu.  Kullanıcıların, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden yaklaşık bir dakika gibi kısa bir sürede gönderim yapabileceğini, gönderimin yaklaşık yüzde 50 daha ucuza gerçekleştiğini kaydeden Sümer, sadece Almanya'dan Türkiye'ye bir yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık para transferi yapıldığını, SendUPT ile şimdiden pazarın yüzde 10'una talip olduklarını söyledi.

“BAŞKA BİR İŞTİRAKİMİZ İLE KRİPTO PARA İŞİNİN BİR KISMINA GİRECEĞİZ”

Serdar Sümer, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, kripto paralarda yaşanan ciddi değer artışlarının blockchain teknolojisine yapılan yatırımları artırdığını, gelecekte bu konuda çok daha önemli mesafelerin alınabileceğini belirtti. Sümer, "Yakın zamanda paylaşacağımız, başka bir iştirakimiz üzerinden kripto para işinin bir kısmına gireceğiz. Buna girdikten sonra da blockchain araştırmalarına buradan bir kaynak yaratmak istiyoruz. Kısa vadede para transferinde çok ciddi bir değişim yapacağını düşünmüyorum." diye konuştu.

UPT Genel Müdürü Serhan Kavi de 2017 yılında dünyada 613 milyar dolarlık para transfer hacmi olduğunu, bu tutarın 3 milyar dolarının ise Türkiye’de gerçekleştiğini söyledi. Platform üzerinden 50 bin Euro’ya kadar paranın Türkiye'ye gönderilebileceğini bildiren Kavi, "Gönderimin her adımı izlenebiliyor. Avrupa'dan Türkiye'ye 100 Euro göndermek isteyen bir Türk vatandaşı, daha önce yaklaşık 40 Euro masraf ödemek zorunda kalıyordu, SendUPT ile bu bedel 20 Euro’ya kadar düştü" diye konuştu.