Advertisement

Perakende devi Walmart teslimat sürelerini blockchain ile kısaltacak

Perakende devi Walmart teslimat sürelerini blockchain ile kısaltacak

ABD’li perakende devi Walmart teslimat sürelerini blockchain ile kısaltmaya hazırlanıyor. Şirket yaptığı son patent başvurusuna ile teslimat drone’larının birbirleriyle iletişim kurabilmesi için blockchain teknolojisini araştırıyor.

10 Eylül 2018 Pazartesi, 10:35 Güncelleme: 10 Eylül 2018 Pazartesi, 10:37

Dünya devi şirketlerin blockchain teknolojisi kullanımı her geçen gün hızla artıyor. Son olarak ABD’li perakende devi Walmart teslimat sürelerini blockchain ile kısaltmaya hazırlanıyor. Blockchain Türkiye Platformu’nda yer alan habere göre, Walmart yaptığı son patent başvurusuna ile teslimat drone’larının birbirleriyle iletişim kurabilmesi için blockchain teknolojisini araştırıyor.

ROBOTLAR İŞ ARKADAŞLARINI TANIYOR

Şirketin Ağustos sonunda yaptığı patent başvurusuna göre, otonom elektronik cihazların kablosuz olarak iletişim kurdukları bir iletişim ağı kurulacak. Bu sayede bir drone, karşı tarafın kimliğini doğruladıktan sonra, taşıdığı objeyi başka bir drone’a otomatik olarak devredebilecek. Drone, diğer drone’nun bulunduğu önceden belirlenmiş noktaya gittiğinde, “Blockchain anahtarları” kullanarak karşı tarafın kimliğini doğruluyor. Eğer robot iş arkadaşını başarılı bir şekilde tanırsa, kargoyu otomatik olarak ona devrediyor. Drone’ların teslimatı gerçekleştirebilmesi için gereken koordinatlar ise, şirketin sahip olduğu blockchain veri tabanında tutulacak.

ÖZEL KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ

Robotlar birbirini tanımak için RFID kodları ve QR kodları gibi birçok farklı yöntemden yararlanabilecekler. Yine patente göre, drone’ların birbirini kolayca tanıyabilmesi için, her cihaz kendine has özelliklerle donatılabilir. Otomasyon teknolojisinin kullanılacak olmasının ana fikri altında, bu teknolojinin teslimat sürelerini kısaltabileceği gerçeği ve güvenilir olması yatıyor. Walmart ise blockchain teknolojisinin güvenilir yapısından yararlanarak, drone’lar için özel bir kimlik doğrulama sistemi geliştirmek istiyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 92.709 1,38
USD/TRY 5,5000 0,49
EUR/TRY 6,1981 0,74
EUR/USD 1,1267 0,28
FAİZ 19,98 -5,26
ALTIN/ONS 1.200,57 0,02
BRENT 65,11 -7,14
Yukarı