Advertisement

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Microsoft ve VeriPark iş birliğiyle hayata geçirilen belgem.io projesi ile kurumlar blockchain teknolojisini daha yakından tanıma fırsatı yakalarken, son kullanıcılar da aldıkları eğitim sertifikalarını güvenli bir şekilde blockchain altyapısında saklayıp diledikleri kurum veya kişilerle paylaşabiliyorlar. Dijital bir belge platformu olan belgem.io, kurumlardan eğitim alan bireylerin eğitim sonunda edindikleri eğitim sertifikalarının özel bir Ethereum blockchain platformunda saklanması, görüntülenmesi ve paylaşılmasını sağlıyor. Projenin başlangıç aşamasında BKM –BBN Akademi, Blockchain Türkiye Platformu, FinTech Istanbul ve çok yakında Microsoft CloudSociety eğitimlerine katılan kişiler sertifikalarını belgem.iouygulaması üzerinden dijital ortamda alacak, ileride ise yeni kurumların projeye eklenmesiyle birlikte çok daha fazla sayıda kişi bu uygulamadan faydalanabilecek.

 "BLOCKCHAIN'İ HAYATIN İÇİNE DAHAİL EDİYORUZ"

Yeni teknolojilerin Türkiye’de hızla hayata geçirilmesi için durmaksızın çalıştıklarını ve bu kapsamda önemli iş birlikleri geliştirdiklerini ifade eden BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Blockchain’i daha iyi anlamak ve uygulama alanlarını keşfetmek üzere yaptığımız belgem.io projesi sayesinde ise son dönemde sıkça konuşulan blockchain’i, herkesin anlayabileceği örnek bir uygulamayla hayatın içine dâhil ediyoruz” diye konuştu.

   

“BLOCKCHAIN İŞ YAPIŞ ŞEKLİMİZİ KÖKTEN DEĞİŞTİRECEK POTANSİYELE SAHİP"

Blockchain teknolojisinin iş yapış şekillerini kökten değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu ve Microsoft'un dijital dönüşüm ajandasında kritik öneme sahip teknolojilerden biri olduğunu belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, belgem.io gibi, bu teknolojiyi uçtan uca ve sağladığı tüm avantajlardan faydalanarak kullanmayı hedefleyen bir çözüm içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Hem kullandığı teknoloji altyapısı ile dünyadaki ilk uygulamalardan biri olması nedeniyle hem de Microsoft Online Eğitim portalı Cloud Society ile bu projenin içerisinde sertifika sunan bir iş ortağı oldukları için gururlu olduklarını kaydeden Kansu, "Önümüzdeki dönemde bunun gibi, sektörlere örnek olacak dönüşüm projelerinde finans müşterilerimizle yakın çalışmaya ve Türkiye'yi teknolojide öncü duruma getirecek bu tip başarılı projeleri tüm kaynaklarımızla desteklemeye devam edeceğiz” dedi.  

“BLOCKCAHIN GELECEĞİ DEĞİŞTİRECEK"

VeriPark Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan ise “Bu proje özelinde de olduğu gibi, Blockchain artık finans, enerji, sağlık, telekomünikasyon, eğitim ve lojistik gibi birçok alanda insanların hayatlarını kolaylaştıracak, bireylerin birbirine olan güven problemini ortadan kaldıracak. Biz de VeriPark olarak blockchain'i geleceği değiştirecek teknolojilerden biri olarak görerek bu konuda Ar-Ge ve kavram doğrulama çalışmaları gerçekleştiriyoruz, alt yapımızı geleceğe hazır hale getiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.