Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brezilya'nın kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e düşürerek, Latin Amerika'nın en büyük ekonomisinin koronavirüs pandemisinden aldığı ağır ekonomik ve finansal hasarın son göstergesi oldu.

Brezilya ekonomisinin bu yıl yüzde 4 küçülme yolunda ilerlediğini belirten Fitch, yatırım yapılabilir seviyenin altında "BB-" notunu teyit etti. Risklerin aşağı yönlü olduğunu belirten kurum, ülkenin mali pozisyonunun hızla bozulduğunu ve siyasi risklerin arttığına dikkat çekti.

Fitch'in açıklamasında "Brezilya mevcut stres dönemine görece zayıf mali bilanço ve düşük ekonomik büyüme beklentisiyle girdi. Pandemi ve bununla ilgili resesyon kamu borçluluğunu artırarak mali esnekliği sarsacak ve şoklara karşı duyarlılığı artıracak." dendi.

Fitch'in Brezilya için eksi yüzde 4 GSYİH tahmini, merkez bankasının ekonomistlerin katılımıyla gerçekleştirdiği son "FOCUS" anketine göre piyasa beklentisine paralel. Ancak aralarında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun da bulunduğu giderek daha fazla sayıda tahminci eksi yüzde 5 ya da daha aşağıda bir büyüme rakamı bekliyor.

Breziya'da Salı günü açıklanan rakamlara göre sanayi üretimi Mart'ta yüzde 9.1 düşerek üretimi 17 yıl önceki seviyelere taşıdı. Sektör Mayıs 2011'deki zirvesine kıyasla yüzde 24 daha dar.

Fitch, faiz ödemeleri dahil olmak üzere genel bütçe açığının bu yıl GSYİH'nin yüzde 13'üne tırmanmasını bekliyor. Bu oran, "BB" kredi notuna sahip ülkelerde ortalama yüzde 6.8 seviyesinde bulunuyor. Ayrıca kurum, Brezilya'nın toplam borcunun GSYİH'ye oranının bu yıl yüzde 75.8'den yüzde 79.4'e yükselmesini bekliyor. Bu, "BB" notlu ülkeler için toplam borcun GSYİH'ye oranının medyanı yüzde 58.4.