Advertisement

İnsan sağlığına olduğu kadar sektörlere ve şirketlere de olumsuz etkiler yapan koronavirüs sebebiyle piyasalar neredeyse durma noktasına geldi. Dünya ekonomisini bu denli etkileyen virüs ile global fuarlar da iptal olmaya başladı. Bu durumda fiziki fuarlarla aynı konsepte ait yalnızca web ve mobil olarak tek tıkla dünyanın öbür ucundaki fuarı gezme imkanı sağlayan sanal fuar yazılımlarında talep artışı yaşanmaya başladı. 

Endless Fairs Sanal Fuar Yazılımı CEO’su Gökmen Özdemir, “Sanal Fuarlar, fiziki fuarlara aşı niteliğinde bir alternatif sunuyor. Son 1 ayda korona virüs sebebiyle Sanal fuarlara yüzde 70-80 oranında bir talep artışı gözlemliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada her yıl milyarlarca dolarlık fuar ticareti gerçekleştiriliyor. Ve Çin’de yaşanan olaylardan önce 2022’ye kadar dünya fuarcılık ticaretinin 5 ile 7 kat büyüyeceği konuşuluyordu. Bu oran, küresel gayri safi hasıla için yapılan yıllık ortalama büyüme tahmininin üzerinde. Ancak günümüze gelindiğinde neredeyse dünyanın tüm ülkelerindeki fiziki fuarlar iptal edilmiş ya da ertelenmiş durumda. Virüsler ekonomik sıkıntılar çeken günümüz dünyasının şirketleri için dijitalleşme artık mecburi bir durum.

Endless Fairs CEO’su Gökmen Özdemir, “Sanal Fuarlara son bir ayda yüzde 80 talep artışı gözlemliyoruz. Sanal fuar çözümleri, bu olumsuz ekonomik koşullarda avantaja dönüştürülebilir bir seçenek olarak değerlendirilmeli. Günümüzde şirketler data için milyonlarca lira para ödüyor. Sanal fuarlarda bu dataların 10 katını elde ediliyor. Dolayısı ile fiziki fuarların ayakta kalması ve pazarını genişletmesi için daha çok dijitalleşmesi gerekiyor. Bu sayede şirketler fiziki fuarlara oranla ticaret hacimlerini 2-3 katına daha çıkarabilirler” açıklamalarında bulundu.