Advertisement

Asya spot piyasasında işlem gören fiziki petrol cinslerinin fiyatları bu ay, OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarını gevşetmesinin, marjların zayıf kaldığı ve talebin halen virüs öncesi seviyelere dönmekte zorlandığı Asya bölgesini olumsuz etkilemesi ile birlikte daha da düşüyor.

Rusya'nın ESPO ve Sokol ve Katar'ın Al-Shaheen gibi petrol cinslerini içeren geniş bir yelpazede fiyatlar, Temmuz ayına göre daha aşağı seviyelere geriliyor. Rusya petrolleri için spot farkları geçen aya göre varil başına yaklaşık 1 dolar geriledi. Katar'ın OPEC üyesi olmamasına karşın, Suudi Arabistan ve Abu Dhabi gibi benzer kalitedeki üreticilerden daha fazla arz geleceği beklentisi kargo fiyatlarını etkiliyor.

Küresel gösterge Brent petrolün son bir ayda yüzde 5 civarında arttığı bir dönemde düşen spot fiyatlar, OPEC + koalisyonunun arz kısıntılarını gevşetmesinin piyasa üzerinde büyük bir etkisinin olmadığı yolundaki genel görüşe aykırı bir hareketi oluşturuyor. Halen zayıf kalan rafineri marjları, arbitraj kargolarındaın gelen rekabet ve koronavirüs döneminde istikrarsız toparlanma, hep birlikte, spot petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Bilginin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen traderlar, Rus Surgutneftegas PJSC'nin Çinli rafinerilerin en fazla ilgi gösterdiği petrol cinsinden biri olan ESPO petrolünde bu hafta Dubai gösterge fiyatına varil başına 20 sent ila 50 sent primle üç kargo satış yaptığını kaydetti. Bu prim geçen ay 1.40 ila 1.60 dolar seviyelerindeydi.

Benzer durum Orta Doğu petrollerinde de görülüyor. Katar'ın Ekim yüklemeli Al-Shaheen petrolünün en az üç kargosu bu hafta Dubai fiyatına 45 ila 55 sent iskontolu satıldı. Bu petrol geçen at 1.35 dolar ila 1.60 dolar primli satılmıştı.