Advertisement

THY

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil İran'a yönelik seferlerini artırmak için taleplerini sözlü olarak İran Sivil Havacılık Kurumu'na ilettiklerini ve yanıt beklediklerini söyledi. THY'nin 300'üncü uçağının teslim alınması töreni sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Kotil, "Şu anda Tahran'a günde altı sefer yapıyoruz. Biz artı üç sefer daha istedik. Ayrıca, altı farklı şehre de bir ya da iki sefer yapıyoruz. Bunların da artırılmasını istedik" dedi.

KOZA ALTIN

Koza Altın İşletmelerinin bağlı ortaklığı Koza Ltd'nin Garanti Bankası Lüksemburg şubesindeki hesaplarına ihtiyati tedbir kararı verilmesi talebiyle dava açıldı. Koza Altın İşletmeleri tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, "Şirketimizin bağlı ortaklığı Koza Ltd'nin Garanti Bankası Lüksemburg şubesindeki hesaplarına ihtiyati tedbir kararı verilmesi talebiyle Ankara Ticaret Mahkemesi nezdinde dava açılmıştır" ifadelerine yer verildi.

GARANTİ BANKASI

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Garanti Bankası'nın yurt dışında satılması planlanan azami 6 milyar dolar veya muadili yabancı para borçlanma aracı ihraç başvurusunu onayladı. Açıklama SPK'nın haftalık bülteninde yer aldı

ÇUHADAROĞLU METAL SANAYİ

Kurul, Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ'nin pay başına 2,00 lira fiyat ile halka arzına ve Garanti Bankası, Ak Finansal Kiralama, Yapı Kredi Faktoring, Korteks Mensucat ve Nurol Yatırım Bankası'nın da borçlanma aracı ihracı başvurularını onayladı.

CARREFOURSA

Bültene göre Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ 586 milyon 160 bin 697,43 liralık bedelsiz sermaye artırımı için, Koç Holding ile Yeditepe Faktoring borçlanma aracı ve KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama AŞ de kira sertifikası ihracı için Kurul'a başvurdu.

YILDIRIM HOLDİNG

Yıldırım Holding Ekvador'da 750 milyon dolarlık liman yatırımı yapacak. Limanla ilgili çerçeve anlaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekvador'un başkenti Kito'daki temasları sırasında imzalandı. Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, projenin 5 fazda tamamlanacağını belirtti. Yıldırım her bir fazın 500 bin TEU kapasitede olacağını, ilk etapta 240 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.