Advertisement

Son dönemde gündemde sıkça yer alan kredi endişeleri enerji sektörüne de yansıyor.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Mehmet Göçmen'in geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada sektörde hiçbir oyuncunun finansal anlamda sürdürülebilir olmadığını belirtmişti. Hürriyet'e konuşan Turcas CEO'su Batu Aksoy da kredileri geri ödeyemediklerini ifade ederek, kendi sermayeleriyle ödeme yaptıklarını kaydetti.

Sektörde çok düşük özkaynakla yatırım yapıldığını ve kaliteli finansmana ihtiyaç olduğunu söyleyen Göçmen "Bankalar sektör oyuncularının borçlarına takla attırmasalar yola devam edilemez. Enerji 5 yıllık yatırım planı yapılamayan bir sektöre dönüştü" dedi. Göçmen tüm bunlara rağmen yabancılardan ciddi talep olduğunu ve bunun sıcak paraya çevrilmesi gerektiğini belirterek Enerjisa'nın 2017 sonu veya 2018 başında halka arz edilmesini planladıklarını açıkladı.

KREDİLERİ CEBİMİZDEN ÖDÜYORUZ

Sektör oyuncularının üzerinde anlaştığı nokta ise piyasanın tam anlamıyla liberalleşmesi gerektiğiydi. Aksoy şöyle konuştu: "Tek isteğimiz piyasanın serbest piyasa mantığında çalışıyor olması. Şu an hiçbirimiz kredilerimizi geri ödeyemiyoruz. Yani cebimizden sermayemizi alıyoruz, kredilerimizi geri ödüyoruz. Bunun ticari riskini kabul edebiliyoruz da kamu eliyle daha verimsiz santrallerin çalıştırılıyor olmasından dolayı böyle bir maliyete katlanıyor olmamızı kabul edemiyoruz.”

Enerjisa'da halka arz için sektörün öngörülebilir ve şeffaf bir yapıda olması gerektiğinin altını çizen Göçmen "Sektörde yaşanan belirsizlik kamunun veya düzenleyici kurumun kabahati değil. Dünyadaki piyasalar 2008'den sonra çok dalgalı. Petrol fiyatları 100 dolarlardan 30-40'lara geldi. Tüm sektör paydaşları bu dalgalanmayı bir veri olarak kabul edip bunun için ne önlem alınabilir ona bakmalıyız" diye konuştu.